28. 9. 0995 Kalendárium

28.9. 995 Vyvraždění Slavníkovců

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

S vyvražděním Slavníkovců je spojován Boleslav II. Nejprve nechal obsadit v roce 990 jejich sídlo Malín a o pět let později i další sídlo Libice. K jeho dobytí došlo o den později, když byli všichni obyvatelé zabiti. A to včetně těch, kteří hledali pomoc v tamním kostele Panny Marie.

Mezi důležitá historická místa v Čechách patří Libice nad Cidlinou, která se nachází při soutoku řek Cidliny s Labem. Slované tady žili od 6. století a počátkem 9. století zde vzniklo knížecí hradiště Slavníkovců. Jejich knížectví se rozkládalo taky na velké části východních a jižních Čech.

Slavníkovci však byli roku 995 vyvražděni. V té době totiž slavníkovské vojsko pobývalo na vojenské výpravě knížete Oty III. proti Obodritům, takže na Libici zůstala jen velmi malá vojenská posádka. „Toto vyvraždění přežili jen členové, kteří pobývali mimo území Čech. Byli to například slavníkovský kníže Soběslav, jeho bratr svatý Vojtěch, který byl druhým pražským biskupem, a jeho nevlastní bratr svatý Radim, který se později stal hnězdenským arcibiskupem,“ píše Jiří Glet v knize Zajímavá a záhadná místa v Čechách.

Hradiště pak bylo ještě do 13. století využíváno jako jedno ze správních center Přemyslovců. Jo tam vyznačeny základy slavníkovského paláce, kostela a vstupní brány. Před základy kostela stojí bronzové sousoší významných Slavníkovců, svatého Vojtěch a svatého Radima. V budově obecního úřadu v Libici nad Cidlinou se nachází Pamětní síň Slavníkovské Libice s expozicí o regionu od počátku 6. století do zániku hradiště ve 13. století. Je zde rovněž umístěna expozice o dějinách Libice nad Cidlinou ve středověku a novověku.

S vyvražděním Slavníkovců je spojován Boleslav II. Nejprve nechal obsadit v roce 990 jejich sídlo Malín a o pět let později i další sídlo Libice. K jeho dobytí došlo o den později, když byli všichni obyvatelé zabiti.

„A to včetně těch, kteří hledali pomoc v tamním kostele Panny Marie. Největší zásluhu na úspěšném provedení celé akce měli Vršovci, kteří tehdy samozřejmě netušili, jak pravdivé rčení o tom, že panská láska po zajících skáče, a že zanedlouho stihne právě na Libici, kterou dostali za odměnu, podobný osud i jejich rod,“ píše Stanislava Jarolímková v knize Co v učebnicích nebývá.

Historici si podle Jarolímkové lámou hlavu nad tím, proč téměř sedmdesátiletý Boleslav II. vyvraždění Slavníkovců vůbec nařídil. Je totiž pravděpodobné, že prvního Slavníka dosadil na Libici Boleslav I., a nezdá se logické, že by vybral někoho, do by mu odhodlal konkurovat. Navíc Slavníkovci prý bylo koncem 10. století zřejmě již na pokraji úpadku, takže jejich Libice nemohla Boleslavovi II. posloužit coby bezedná pokladnička peněz, které by potřeboval zejména pro mzdy členů své družiny.

„A nezdá se mně pravděpodobné, že by Slavníkovci hodlali Přemyslovce ohrozit silou, protože prý dobrovolně uznávali jejich nadřazenost. Vypadá to teda spíše na jakési preventivní opatření a na důkaz snahy posílit pozici Pražského hradu coby mocenského centra,“ uvádí ještě Jarolímková.

Zdroje: Jiří Glet, Zajímavá a záhadná místa v Čechách, Stanislava Jarolímková, Co v učebnicích nebývá, www.wikipedia.org


Jelikož na Libickém hradišti Archeo LP 2010 spolupracovalo dlouhou řadu let na výzkumech, přidávám pár odkazů na některé články které na LP s těchto průzkumů.

Elmara

  https://www.lovecpokladu.cz/s/hhb-o-s/archeo-akce/libice-2012-5824

 

https://www.lovecpokladu.cz/s/hhb-o-s/archeo-akce/kourim-libice-6074

https://www.lovecpokladu.cz/home/detektory-archeo-lp-2010-libice-no-5-6325

Atd. Pokud si na LP ve vyhledávači zadáte Libice, můžete s najít všechny články které na LP byly zveřejněny.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru