29. 12. 1721 Kalendárium

29.12.1721 Narodila se Madame de Pompadour

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

O tom, že i ženy se mohou stát vlivnými osobnostmi určující běh dějin, svědčí i životní příběh Jeanne-Antoinette Poisson. Nakonec stala milenkou či spíše metresou krále Ludvíka XV. Do historie vešla pod jménem markýza či madame de Pompadour. Už od dětství mířila hodně vysoko.

Už jen to, že se žena měšťanského původu dokázala prosadit mezi nejvyššími vrstvami francouzské šlechty, můžeme považovat za malý zázrak, ale takové se občas stávaly. Svůj osud měla předurčený především kvůli své matce Luise-Madeleine La Motte, která se živila tím, že hrála roli placené společnice mužů z vyšších společenských kruhů, vytvořila si díky tomu spoustu důležitých známostí.

„Ale ani to evidentně nestačilo. Bylo třeba získat šlechtický predikát, aby se někdo s nízkým původem mohl přiblížit k samotnému králi. Jen tento dokument otevíral cestu až k nejvýše postavené elitě francouzské monarchie, tedy ke královskému dvoru ve Versailles,“ píše Vladimír Liška v knize Šedé eminence evropských dějin.

Říká se, že štěstí přeje připraveným, a Jeanne-Antoinette Poisson opravdu připravená byla – její krása, šarm, vzdělanost i chytrost se staly hlavními devizami, díky nimiž mohla zaujmout a okouzlit každého muže. Jenomže ona mířila už od dětství hodně vysoko a její rodina ji v tom podporovala, zvláště pak matka, která nechtěla, aby se její dcera, podobně jako ona, stala jen společnicí mnoha mužů, ale aby naopak dosáhla trvalého a vysokého společenského postavené urozené dámy, což se dalo zajistit jediným možným způsobem, a to sňatkem.

O tom, že se to její dceři podaří, nepochybovala. Jistá kartářka totiž Jeanne předpověděla, že jednou bude vládnout královskému srdci. Dalo se to sice vykládat jen jako určité podobenství, že se jednou provdá za muže nejlepších šlechtických kruhů, ale Jeannina matka tuto věštbu chápala doslova. Její holčičku čekala budoucnost v okruhu královské rodiny.

„To byl také důvod, proč svou tehdy teprve devítiletou dceru k tomuto jejímu budoucímu poslání cíleně vychovávala a vedla. Dětství strávila Jeanne v klášteře církevního řádu voršilek v Poissy, kde se jí mělo dostat toho nejlepšího vzdělání,“ uvádí ještě Liška.

Tento klášter měl v Paříži nejlepší pověst. Jeanne se tam naučila číst, malovat, tančit, zpívat a dostalo se jí i náležité náboženské výchovy. Vyspěla za sličnou dámu a rodina začala uvažovat o jejím sňatku. Nakonec si vzala Charlesa Guillaume Le Normant d'Étiolles, synovce známého francouzského finančníka. Proslavila se ale především tím, že byla milenkou samotného krále Ludvíka XV., který jí udělil titul markýza de Pompadour.

Zdroje: Vladimír Liška, Šedé eminence evropských dějin, Tomáš Beník, Madame, www.dailyartmagazine.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru