29. 7. 2015 Kalendárium

29. 7. 2015 Sbírka šesti set sekyrek

Kategorie: Kalendárium

Neuvěřitelnou sbírku šesti set sekyrek nashromáždil Pavel Šín z Konice na Prostějovsku, který se dočkal zápisu do Guinnessovy knihy rekordů. Vlastní například keltskou sekyrku z doby 250 let před naším letopočtem.

Archeologové ji našli u nedalekého Ludéřova. Šín má ve sbírce všechny druhy sekyrek, které existují. Od tesařských přes širočiny, pobíječky, hlavatky, teslice, osekávačky a mlynářské, bednářské, kolářské, kamenické, hasičské, ale i pekařské, řeznické nebo cukrářské sekyrky. 

Nejstaršími kousky jsou pěstní klín z doby kamenné či sekeromlat z doby bronzové. Sběratel všechny exempláře nejprve roztřídil a potom přehledně vystavil v konickém zámku ve výstavní síni Muzea sekyrek a na nádvoří. To bylo nutné, aby mohl usilovat o zápis do knihy rekordů. 

Postupoval podle instrukcí, které mu posílala londýnská centrála. Vše se muselo například natočit. Dohled tvořil archeolog Pavel Šlézar z Národního památkového ústavu v Olomouci a historik Karel Podhorný. Oba pochází z Konicka. „Bylo to náročné, počet sekyrek je opravdu velký, ale díky dobré přípravě jsme to zvládli,“ řekl Šlézar.

Podle něj byly všechny sekyrky odlišné. „I když si třeba typologicky mohly být podobné, tak v některých konstrukčních detailech se mohly lišit, případně byly upraveny nějakou značkou a podobně. Ty sekery jsou typově i třeba šířkou ostří, tvarem hlavy nebo délkou topora uzpůsobeny těm jednotlivým úkonům. Rozhodně stojí za to vidět řeznické nebo speciální tesařské sekery,“ poznamenal. 

Šín původně přihlásil 515 seker. Než se ale ozvali z Londýna, nashromáždil další kusy. „Neoficiálně jsme se dozvěděli, že potřebujeme 515 sekyrek a my jich máme 590. A to jich mohlo být přes šest set, protože mezitím jsem do sbírky získal nové kusy, akorát jsme k nim nestačili vyrobit topora. Číslo 590 má keltská sekyra z doby 250 let před naším letopočtem,“ prozradil Šín.

Do konečného výčtu seker se ale nakonec nedostala největší sekyrka v Čechách, která váží 610 kilogramů. Návštěvníci ji najdou přímo před konickým zámkem.

Podle Šlézara splňuje obecné podmínky, ale těžko by ji někdo uzvedl. „Snad by spíše mohla aspirovat na samostatný zápis do knihy rekordů,“ myslí si archeolog.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je velká paráda pane 8-) 8-)

Hodně velká parádička.

Kvasak jich má určitě 610 a kdo ví, jestli ne víc ;-)

Krásná práce 👍🏻... Skoro šest set tolarů a dvanáct set zlatých by z toho bylo 😊

Super. :-O :-) :-)

;-)pěkný kousky a namor,tolik né,sekery nedělám aktivně,takže sem nikdy žádnou nekupoval,jen co se ke mě přidalo samo po cestě :-D :-Dtakže to odhaduji tak na dvěstě kousků nejvíc. ;-)

Pěkná sbírka. Archeologické nálezy se dají u nás zakoupit? Já myslel, že co muzeum jednou schvátí, to už nenavrátí.

Hezká sbírka.... To se u nás smí?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru