31.12.192 Commodusovi naservírovali jed

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Commodus „proslul“ jako krutý římský císař. Zabíjel zvířata a umlátil lidi, kteří byli po amputacích. Senátoři se spikli a rozhodli se vladaře otrávit. Ten ale jed vyzvracel, a tak ho uškrtil jeho kondiční trenér.

Jednou Commodus nařídil, aby byli všichni mrzáci, hrbáči a obecně nežádoucí osoby ve městě shromáždění, vhozeni do arény a nuceni se navzájem bít k smrti sekáčky na maso. Císař si užíval zabíjení zvířat, za jeden den zabil sto lvů k odporu diváků. Kromě mrzáků Commodus také zabíjel exotická zvířata, jako jsou lvi, pštrosi, hroši, sloni a žirafy.

Sám v aréně zabil tři slony, setnul hlavu pštrosovi a vysmíval se přítomným senátorům, držel v ruce hlavu zvířete a naznačoval, že oni jsou na řadě. Nabodl na oštěp žirafu k smrti, což bylo zvíře, které diváci vůbec nepovažovali za strašlivé.

Během bojů v aréně se soupeři Commodovi jako císaři podvolili, čímž si zachránili životy. Nicméně při soukromých cvičných bojích Commodus své soupeře zabíjel. „Římané byli pobouření, když císař nařídil, aby byli zranění vojáci a lidé po amputacích přivedeni do arény a aby byli zabiti. Nevojenští občané, kteří přišli o nohy kvůli zranění nebo nemoci, byli k sobě svázáni a Commodus je utloukl k smrti. To římský lid vyděsilo,“ píše Dag Heward-Mills v knize Mějte na paměti své neviditelné nepřátele.

Senátoři se spikli a rozhodli se císaře otrávit. „Té noci Commodova milenka Marcia přinesla císaři jako obvykle do koupele sklenici vína. Sledovala, jak upíjí nápoj s jedem, který do něj nalila, a pak usíná. Určitě si oddechla, že je po všem. Jenže on se náhle probudil a vyzvracel se. Možná se jeho tělo zbavovalo jedu,“ popisuje tehdejší události Sean Callery v knize Starověký Řím.

Marcia ale jednala rychle. Nechala poslat pro Narcise, profesionálního zápasníka, který byl císařovým kondičním trenérem, a slíbila mu velké bohatství, pokud splní děsivý úkol, který pro něj má.

Brzy už silné ruce svíraly pánův krk a uškrtily ho. Na Commodovou smrtí nikdo netruchlil. Senát odhlasoval zničení soch a obrazů císaře-gladiátora a předstíral, že nikdy neexistoval. Commodus totiž překřtil Řím na Commodovu kolonii. Když zemřel, Římu se navrátilo jeho původní jméno. Commodova vláda trvala dvanáct let, a to od roku 180 do roku 192 n. l.

Zdroje: Dag Heward-Mills, Mějte na paměti své neviditelné nepřátele, Sean Callery, Starověký Řím
www.thegreatcoursesdaily.co
m

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

"Commodusovi" nebo "Commodovi"? :-) ;-)

Pěknej parchant ten Comodor 😁

Teda nechci prudit, ale viděl jsem Gladiátoruse :-P, a bylo to tam s Commodusem trochu jinak...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru