4. 4. 1969 Kalendárium

4.4. 1969 Upálil se Evžen Plocek

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

PlocekPo Janu Palachovi a Janu Zajícovi byl pochodní č. 3, ale od předchozích dvou se lišil. Nebyl ve studentských letech, a dokonce patřil mezi funkcionáře KSČ. Evžen Plocek se upálil 4. dubna 1969 v Jihlavě u morového sloupu.

Evžen Plocek zůstal celá léta bez povšimnutí, přestože si také mnoho vytrpěl. Státní bezpečnost ho dokonce vyslýchala v nemocnici, i když byl jeho stav skutečně velmi vážný. „Řekl, že jeho čin byl politicky motivovaný a posledním impulsem k němu se stal zákaz vydávání komunistického listu Politika,“ uvádí Vladimír Liška v knize Jan Palach.

Posrpnovým vývojem byl Plocek velmi zklamaný. Účastnil se vysočanského sjezdu KSČ, který později anulovali. Šlo o zkušeného komunistického a odborového funkcionáře, jenž byl aktivním stoupencem obrodného procesu Dubčekova stranického vedení a patřil mezi kritiky sovětské okupace. „Nakonec neunesl porážku reformní politiky, s níž spojil svůj život, a na následky těžkých popálenin zemřel v jihlavské nemocnici 9. dubna,“ připomíná ještě Liška.

Pohřeb se konal 12. dubna v Jihlavě a proměnil se v manifestaci proti sílící hrozbě normalizace. Sešlo se asi pět tisíc lidí, v čele pohřebního průvodu se nesla státní vlajka. Účastnili se i vedoucí představitelé města. „Nicméně se jednalo o smuteční akt na regionální úrovni. Zpráva o Plockově sebeupálení se z vůle předsedy federální vlády Oldřicha Černíka a dalších komunistických činitelů nesměla dostat za hranice jihlavského regionu, takže se jméno Evžena Plocka až do roku 1989 do širšího povědomí československé veřejnosti nedostalo,“ píše ještě Liška ve své knize.

Plocek se narodil 29. října 1929 v Jihlavě v dělnické rodině. Jeho rodiče, František a Marie Plockovi, byli katolíci. O rok starší Evženův bratr dostal jméno po otci. Oba chlapci navštěvovali v dětství tělovýchovný spolek Orel a dělnický skautský spolek. V roce 1943 se Evžen začal učit nástrojářem u firmy Lineol-Werke. Po vyučení pracoval v jihlavském podniku Motorpal, kde zůstal až do své smrti.

V roce 1955 se ujal řízení závodního výboru ROH a přijali ho do KSČ. Byl známý jako reformní komunista a horlivý stoupenec pražského jata. Věřil, že se situace v Československu zlepší, ale nestalo se tak. Na Velký pátek 4. dubna 1969 se tak odhodlal k razantnímu činu. „Kolem šesté hodiny večer se polil benzínem a u morového sloupu v Jihlavě zapálil. Zanechal po sobě dva ručně psané texty: „Pravda je revoluční – napsal Antonio Gramsci,“ a „Jsem pro lidskou tvář-nesnáším necit – Evžen.“ Plocek se stal pochodní číslo 3. Zemřel o pět dní později v jihlavské nemocnici,“ shrnula Magdalena Karelová v knize Tajemná místa komunismu.

Zdroje: Vladimír Liška: Jan Palach, Magdalena Karelová: Tajemná místa komunism, www.pametnaroda.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, díky za článek-- smutné, velmi smutné, ale je třeba si tento čin neustále připomínat, aby nezapadl v zapomění. Do Jihlavy to mám kousek, a vzpomínám si, když jsem byl malý, tak se o tomhle mezi lidmi mluvilo ještě několik roků.

Byl známý jako reformní komunista a horlivý stoupenec pražského jara.Tohle by lide měli vědět, než začnou všechny komunisty házet do jednoho pytle.

Četl jsem z hodně zdrojů že se před činem zpil pod obraz, co je pochopitelné.... Ale tehdejší propaganda z toho udělala bláznivý čin opilce.... :-O

JohnDeeere: Je to docela možné. Než se k tomu činu odhodlal, seděl prý hodiny v kavárně na náměstí. :-(

Osobně takový čin nedovedu pochopit. Nedává mi smysl, proč se někdo rozhodne to zločincům ještě usnadnit tím, že se sám zabije. Měl vzít pušku a odprásknout Bilaka a Indru, to bych pochopil.

V podstatě každá země si něčím podobným prošla. A stejně tak jako se Němci potichu zaklínají, že ne každý člen NSDAP byl vrah, tak i mi řadu lidí omlouváme, že i když to byl komunista, zločinec to není. Samozřejmě to tak je, členů KSČ bylo více jak milion, je to neuvěřitelné číslo. Řada lidí si opravdu myslela, že tam může něco změnit, nebo tam prostě byla jenom díky své práci, kde se automaticky předpokládalo, že prostě na tom místě musí být člen strany.

Nemám ale rád u komunistů slovo reformní, nic takového není. Platí to i pro nacisty a fašisty. Není na tom co reformovat. Jsou to z podstaty věci zločinecké organizace. Můžete to stokrát zabalit do nějakého lepšího obalu, ale nakonec s toho jsou zase jenom lágry a vraždy ve jménu strany, vůdce a ideologie.

Elmara: to není jisté. Myšlenka komunismu ve své prvotní filozofii žádné pronásledování ci zabíjení neobsahuje, to je věc revolučního komunismu, který měl svrhnout dosavadní společnosti násilím. A tyto společnosti byly obvykle feudální, tedy vykoristujici a tím vzniklo podhoubí pro jiné pastdráty, kteří zneužili myšlenku rovnostarstvi, jakkoliv je to myšlenka mě odpuzující. Lenin ani Marx komunismus nevymysleli, ti ho dorazili. Tudíž reformovat lze, lze reformovat k tomu, z čeho komunismus vznikl a to nebyla ani násilnická ani zločinecká myšlenka, natož organizace.

To karamelka: jo, takto diskutovali soudruzi i když je vedli na šibenici. To co říkáš se dá navíc aplikovat na spoustu dalších věcí. Koks v původní receptůře koly taky neměl způsobovat závislost, ani podporovat drogové dealery atd., ale stalo se. A stejně jako honíme prodavače koksu, měli by jsme se postarat o ty, kdo tady lidem gumují mozky.

To Elmara- mě také nedává smysl se sám sebe zabít na protest nějakého režimu, či přesvědčení. Je a bylo mnoho jiných způsobů, jak ublížit či poškodit zřízení, i za cenu, že se na to dříve či později přijde, když už se chce člověk obětovat. Ale zase-jinak to bylo tenkrát a jinak se na to díváme dnes. Nikomu do hlavy nevidíme, když dneska nebudu souhlasit s politickou situací a něco bych provedl, nebo někomu ublížil, tak potrestají mně, ale dříve by to tvrdě odnesla celá rodina i s příbuznými. Jak jsem psal výše, stalo se to, nemusí se to zapomenout. Naši tátové a dědové si užili svoje, nám, co je kolem padesátky si taky pamatujem své, každá generace je jiná.

To že byl Palach psychicky nemocný člověk by se mělo psát taky všude

No nejsem žádný zastánce bolšana ale někdy je dobré vědět:https://www.youtube.com/watch?v=sAmN_TuVj94&fbclid=IwAR3EpnYEGAthMsd6zO2vc8eqGta_4OoBZvI8Q6hp8WqdVSNKQEoIADL2I6A

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru