4. 4. 2012 Kalendárium

4. 4. 2012 Sídliště germánského kmene

Kategorie: Kalendárium

Sídliště germánského kmene Kvádů objevili před devíti lety archeologové v Rousínově na Vyškovsku. Zkoumali místo, kde se plánovala stavba podnikového parkoviště. Kvádové ve druhém století před naším letopočtem obývali Moravu. 

Pozůstatky obydlí, které archeologové našli, bylo 1800 let staré. Jde o další jasný důkaz, že Germáni obývali Moravu. Na sídliště měl kmen postavené typické germánské polozahloubené chaty.

 „Na jižní straně měla vchodový výklenek, vnitřní konstrukci tvořilo šest kůlů, vnitřek chaty potom tvořila dusaná podlaha a další drobné zahloubeniny, takové, řekli bychom dnes, sklípky na potraviny. Našli jsme také dva kvalitně zachované keramické poháry s dutou stopkou, což je velký úspěch,“ přiblížila vedoucí archeologického výzkumu Blanka Mikulková. 

To nejcennější podle jejich slov skrývala jedna z jam, kterou používali jako spižírnu. Archeologové také objevili několik železných předmětů. „Jeho součástí jsou držadla vědra, část mečů, motyky nebo část sekery. Takových nástrojů se z doby před 1800 lety zachovalo jen velmi málo,“ uvedla ještě archeoložka.

Veškeré nalezené předměty skončily v laboratoři. Tam se keramika umyje a slepí se poškozené části. Ostatní kovové předměty odvezli odborníci do speciální laboratoře, kde kovy ošetřili, aby na nich nepokračovala koroze.

Na místě, kde se nacházely zbytky sídliště Kvádů, byla v devatenáctém století Kmentova cihelna. V současní době bylo podloží už z větší části odtěžené. Archeology proto překvapilo, že narazili na tak staré zbytky sídliště. Okolí bylo nicméně zdevastované natolik, že vůbec nešlo odhadnout, jak bylo sídliště velké. 

Archeologové naopak mohli prozradit, že sídliště v Rousínově se skládalo z různých objektů určených pro skladování potravin, takzvaných sklípků. Jde o podhloubené kruhové jámy. Sídliště tvořily také obytné chaty, ve kterých Germáni žili. Jsou to obdélníkové objekty s výklenkem pro vchod a nadzemní konstrukcí nesenou šesti kůly. Byly to klasické chaty se sedlovou střechou.

Kvádové byli zemědělci. Jejich příbuznými byli Markomani, kteří osídlili Čechy.

Zdroje: www.ct24.cz, www.denik.cz, www.lidovky.cz, http://arub.avcr.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru