6. 1. 1584 Kalendárium

6.1.1584 - Konec Juliánského kalendáře v Českých zemích

Kategorie: Co se jinam nevešlo , Kalendárium

maximusJuliánský kalendář, jak napovídá název, zavedl Julius Caesar. Římané využili výpočty Alexandrijských astronomů, kteří stanovili délku roku na 365,25 dne. A Caesar, coby Pontifikus Maximus (nejvyšší kněz), ho roku 46 př.n.l. prosadil. Vznikla tak opravdu zajímavá situace, kdy díky změně kalendáře měl rok 46 př.n.l.  (708 A.U.C – od založení Říma) délku 445 dní.

Tento kalendář následně s různými úpravami vydržel až do roku 1582, kdy byl reformou papeže Řehoře XIII. v římsko-katolických zemích nahrazen kalendářem Gregoriánským. V Českých zemích pak Patentem Císaře Rudolfa II. došlo ke změně v pondělí 6. ledna 1584, po kterém následovalo úterý 17. ledna 1584.

Především v pravoslavných zemích byl odpor ke Gregoriánskému kalendáři značný a některé země používaly Juliánský kalendář ještě na začátku 20. století (Rusko 1918, Řecko 1923). I dnes ale Pravoslavná církev Juliánský kalendář stále využívá pro stanovení dnů svátků, a tak je tu s námi Juliánský kalendář již 2066 let.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé... stejně nechápu jak někdo před dvěma tisíci lety dokázal spočítat přesně rok ....hlava mi to nebere ..... o:-) o:-) o:-)

Článok je super! Len mne, ako Slovákovi, nejdú do hlavy niektoré inotaje českého jazyka: keď je raz Gregor XIII. -"Řehoř XIII.", prečo nie je aj kalendár "Řehořiánský" ale Gregoriánský- postráda to logiku :-D :-D :-D :-D Nehnevajte sa na mňa priatelia, ale musel som si rýpnuť :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru