6. 6. 1944 Kalendárium

6.6.1944 Vylodění v Normandii

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Normadie

Na začátku června 1944 odstartovala klíčová operace druhé světové války. V Normandii se vylodily spojenecké jednotky. Mnoho mužů se však utopilo, aniž by se dostalo na břeh.

Spojenci naplánovali invazi do severní Evropy, operaci Overlord, na květen 1944. Jako místo vylodění vybrali pět pláží v Normandii, zatímco zinscenovali pečlivě připravenou klamnou operaci, jejímž cílem bylo přesvědčit Němce, že úder dopadne dále východněji na Pas de Calais. Vrchním vojenským velitelem byl jmenovaný Eisenhower, Montgomery byl velitelem pozemních sil.

Montgomeryho naléhání na zvýšení počtu vojáků a vyloďovacích plavidel určených pro operaci si vynutilo posun na 5. června. Na tento den bylo připraveno všechno kromě počasí. „Vypukla bouře a invaze musela být zastavena. Eisenhower postavený před nejistou předpověď počasí na další den, udělal odvážné rozhodnutí navzdory všemu pokračovat,“ píše R. G. Grant v knize Bitvy – 5000 let válčení.

Obrovská armáda vyloďovacích plavidel se uprostřed noci vydala přes kanál La Manche, zatímco američtí a britští výsadkáři před ní se smíšeným úspěchem seskočili padáky a přistáli v kluzácích ve vnitrozemí za invazivními plážemi. „V průběhu noci z 5. na 6. června 1944 se nebe rozeznělo hukotem leteckých motorů, když velká vzdušná armáda přepravovala britské, kanadské a americké parašutisty přes kanál ke stanoveným prostorům vysazení. V časných hodinách, ještě před ochranným příkrovem tmy, začali tito muži přistávat na francouzské půdě – jako první z více než 150 tisíc vojáků, kteří toho dne stanuli v Normandii,“ přibližují tehdejší události Marriott Leo a Forty Simonv knize Bojiště v Normandii - Den D a bitva o předmostí.

Německá obranná postavení na pobřeží Normandie byla jen částečně dokončená a obsazená druhořadým jednotkami. Obránci byli v okamžiku, kdy spojenecké válečné lodě zahájily palbu na pobřežní opevnění, zcela překvapeni. „Na pláži ležely trosky, hořící tank, svazky blanketů a výstroj, těla a kusy těl. Jednoho chlápka poblíž mě roztrhl granát vejpůl...,“ vzpomínal britský dělostřelec Charles Wilson, který se 6. června 1944 pohyboval na pláži Gold.

Ačkoliv se operace účastnili vojáci dvanácti národností, invazní síly byly tvořeny především Američany, Brity a Kanaďany. Špatné počasí mělo za následek vyšší příliv než obvykle, což při vstupu na břeh vedlo k neočekávaným potížím - mnoho těžce naložených vojáků se beze stopy utopilo, když opustili své vyloďovací plavidlo v příliš hluboké vodě. Nicméně americké vylodění na pláži Utah a britská a kanadská vylodění na plážích Sword, Juno a Gold probíhala víceméně podle plánu.

Tak tomu nebylo v případě Američanů na pláži Omaha. Většina amerických tanků a dělostřelectva se potopila, aniž by dosáhla břehu. Lehce vyzbrojená pěchota byla na pláži přišpendlena k zemi palbou z betonových bunkrů na útesech nahoře. Na konci dlouhého dne si Američané vybojovali cestu z pláže, stalo se tak ale za cenu těžkých ztrát.

Zdroje:
R. G. Grant: Bitvy – 5000 let válčení
 Marriott Leo, Forty Simon: Bojiště v Normandii - Den D a bitva o předmostí
www.historyextra.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Byl jsem 14 dni na 60. výročí a doufám že se dostanu na 80ku.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru