6. 9. 2012 Kalendárium

6. 9. 2012 Kopeček skrýval těla vojáků

Kategorie: Kalendárium

Těla čtyř dětí a vojáků objevili archeologové u hasičské zbrojnice v Majetíně na Olomoucku. Muž pravděpodobně zemřeli během přesunu od bitvy u Slavkova, během které v roce 1805 francouzský císař Napoleon porazil vojska Ruska a Rakouska.

Archeologové našli lidské pozůstatky u Božích muk na konci Majetína na Olomoucku, a to naproti hasičské zbrojnice. I když tam neležely zbytky uniforem, bylo podle odborníků jasné, že jde o kostry vojáků, kteří bojovali v památné bitvě u Slavkova. 

Na místo archeology upozornila místní starostka. Vyšla totiž kniha o historii obce, kde se píše o lokalitě s hroby. „Na místě se objevili hledači s detektory kovu, proto nás paní starostka zavolala. Nález takového roztroušeného hrobu mimo velké pohřebiště je poměrně vzácný. Existovaly, ale odkrýt se jich podařilo jenom pár,“ povyprávěl Pavel Grenar z Archeologického centra Olomouc.

Fotogalerie zde: Hroby vojáků, bitva u Majetína

Podle majetínské kroniky bylo na místě pohřbeno šestnáct vojáků. Za jakých okolností zemřeli, mají archeologové jasno. „Při ústupu ruského vojska po bitvě u Slavkova, v roce 1805, se prý́ u Majetína strhla menší́ potyčka s Napoleonskými vojáky, několik jich bylo zabito. Nedávné́ nálezy lidských ostatků pod Boží́ mukou na severu obce tuto pověst potvrzují,“ píše se přímo v oficiální dokumentu obce.

O šarvátce a mrtvých hovoří i přímo místní kronika. V půlce devadesátých let se hned vedle místa, které před devíti lety prohledávali archeologové, kopaly telefonní kabely, a přitom se objevily nějaké kosti. 

„Tehdy ale nebyl přivolaný žádný archeolog, takže nevíme, jestli lidské nebo zvířecí. Protože údajně dle pověsti tady bylo pohřbeno šestnáct vojáků a nějaké koně," řekl Jakub Vrána, vedoucí výzkumu a archeolog Archeologického centra Olomouc.

Nalezení kosti byly velmi křehké. Může za to zdejší zemina chudá na minerály, a tak dochází k odvápňování. Tím se komplikuje i samotná separace. Každé dotknutí zanechává na kostech stopy. Pevnost kostí dokonce antropolog Lukáš Šína přirovnal ke kartonu. Nalezené kostry dětí jsou mladší, zřejmě zemřely během epidemie.

Zdroje: www.majetin.cz, www.denik.cz. www.idnes.cz, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru