7. 11. 1811 Kalendárium

7.11.1811 Narodil se Karel Jaromír Erben

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Erben se narodil na severu Čech, jeho otec byl švec. Rodičům se narodilo celkem devět dětí, jen Karel a jeho sestra Josefka se dožili vysokého věku.

Matka si přála, aby se z Karla stal učitel. Erben vystudoval nejprve gymnázium v Hradci Králové a potom práva v Praze. Po studiích pracoval u soudu, v roce 1850 byl jmenován sekretářem Českého muzea. V roce 1851 se stal archivářem města Prahy. Zabýval se českými a slovanskými dějinami a sbíral české lidové pohádky a písně.

Šíři jeho záběru, která se rozprostírala přes etnografii, lingvistiku, historii archivářství až po justici, dosvědčuje i to, že je jedním ze spoluautorů českého právnického pojmosloví, podílel se i na překladu Občanského zákoníku.

Mezi nejvýznamnější díla Karla Jaromíra Erbena patří: Sbírka veršovaných balad, Sbírka národních pohádek, Sbírka národních písní, Kytice, České pohádky a Písně národní v Čechách. Nejvíce ceněnou částí Erbenova díla je sběratelská práce, etnografické působení a bádání. Zájem o lidovou poetiku nebyl jen výsadou českého národního obrození, i když pro sebevědomí nově formovaného národa měl zásadní význam.

Už do poloviny 18. století se projevovaly tendence k oživení lidových zpěvů ve Francii, v Anglii, a ve Skotsku, a také v Německu, kde se v té době do popředí dostávají starogermánské ságy a pohádky. S jejich hlavními sběrateli, bratry Grimmy, se Erben spřátelil. Velmi ho ovlivnila také díla polského romantismu.

Právě přátelství s bratry Grimmy ho ovlivnilo směrem k poetice lidových pohádek a báchorek. Významným Erbenovým polem působnosti byl také zájem o staré historické spisy – edičně opečoval a vydal díla mistra Jana Husa, Tomáše Štítného, Kosmy a dalších.

Kolem roku 1820 u nás projevil zájem o lidovou tvorbu a baladiku. Erben se nejprve zaměřil na lidové písně. Pracoval na jejich edicích, srovnával varianty, zapisoval nápěvy. Jedním z výsledků této činnosti jsou sbírky Prostonárodní české písně a říkadla a Písně v Čechách.

Erben byl dvakrát ženatý. Svou první ženu Barboru Mečířovou poznal na studiích v Praze. Po její smrti se oženil s Žofií Mastnou. Musel se vyrovnat se smrtí několika svých dětí. Zemřel 21. listopadu 1870 v Praze.

Zdroje:
Lenka Nerlich: Tschechische Prosa: Ein Lesebuch für Fortgeschrittene
Klicperovo divadlo, Kytice: program k inscenaci
www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru