7. 6. 1654 Kalendárium

7.6.1654 Korunovace francouzského krále Ludvíka XIV.

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

ludvík

Ludvík XIV. se stal králem už jako čtyřletý chlapec, korunovace však proběhla až o jedenáct let později. Nechal postavit palác Versailles, podporoval umění a měl šestnáct dětí. Říkalo se mu král slunce.

V Remeši se nachází katedrála Panny Marie, ve které se odehrávaly korunovace francouzských králů. Tuto tradici založil už v roce 816 král Langobardů a Franků Ludvík I. Pobožný, syn Karla Velkého. Korunovace probíhala původně v provizorní kapli, a ještě když se tu v roce 1223 nechal korunovat Ludvík VIII. a o tři roky později Ludvík IX. Svatý, probíhala korunovace uprostřed stanoviště zmiňované katedrály. V následujících letech tu bylo korunováno jednatřicet francouzských panovníků včetně Ludvíka XIV.

Ludvík XIV. byl korunován 7. června 1654 v necelých šestnácti letech. Po obřadu údajně matce vyprávěl, jak se ho jeden z dvořanů starostlivě zeptal, zda mu koruna sedí dobře. A Ludvík prý podle svých slov odpověděl: „Sedí dobře a s boží pomocí nikdy nespadne.“ V témže roce měl také pronést okřídlený výrok, který nejlépe charakterizuje panovnický absolutismus: „Stát jsem já.“

Ještě zbývalo Ludvíka dobře oženit. Svatba měla samozřejmě politické pozadí, jak to bylo tenkrát zvykem. Ludvík si měl vzít svou vlastní sestřenici, dceru španělského krále Filipa IV. Marii Terezu Habsburskou, a zpečetit tak nedávno uzavřený francouzsko-španělský mír.

„Ludvíkova matka Anna Rakouská vstoupila 4. června 1660 takřka po pětačtyřiceti letech na Bažantí ostrov uprostřed hraniční řeky Bidasoa a sevřela v náručí svou neteř a jaksi rozpačitě se uvítala se svým bratrem. Filip IV. poněkud netečně strpěl její polibky a pak se zdvořile odtáhl. Samotný Ludvík svou nevěstu poprvé viděl zblízka až během svatby u oltáře v St. Juan-de-Luz poblíž hranic. Marie Tereza byla tuctová pomenší baculatá blondýna s ošklivými zuby, zčernalými od častého pití čokolády. Prý ustavičně něco žvýkala či louskala, a navíc páchla česnekem,“ píše Jan Bauer v knize Ženy z rodu Habsburků.

Jinak byla ale velmi zbožná, milá a na módu si moc nepotrpěla. Do Ludvíka se okamžitě zbláznila. Naopak on při jejím spatření rezervovaně prohlásil, že „bude schopen ji milovat“. Zplodili šest dětí. Ludvík měl ale také nemanželské děti, přiznaných dohromady šestnáct.  Celkově se ale hovoří až o pětadvaceti.

Zatímco Marie Tereza zemřela v roce 1683, Ludvík až v roce 1715. Panoval neuvěřitelných 72 let, protože králem se stal už ve čtyřech letech po smrti svého otce. Přežil několik svých nástupců. Na trůn po něm usedl až pravnuk Ludvík XV.

Zdroje: Jiří Žák: Vive la France!, Jan Bauer: Ženy z rodu Habsburků, www.history.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Na Prima Love dávajú každú sobotu+nedelu cca o 22.h serial o Ludvíkovi XIV.
Je to dost mazec a pravidelne zatial sledujem.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru