7. 8. 1942 Kalendárium

7.8. 1942 Bitva o Guadalcanal

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Bitva o Guadalcanal byla jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války v Tichomoří. Definitivně skončila až v únoru 1943. Výsledek? Bezpodmínečná kapitulace císařského Japonska.

Američané se v srpnu útokem zmocnili rozestavěného letiště na Guadalcanalu, aby předešli soustředění japonských sil. V úzkých vodách Šalomounových ostrovů podporovalo americké loďstvo invazi se značnou intenzitou až do chvíle, kdy v půlnočním boji u ostrova Savo ztratilo čtyři křižníky.

Námořnictvo se pak stáhlo a nechalo námořní pěchotu, aby letiště do 20. srpna uvedla do provozu. Následné pokusy nepřítele dopravit na Guadalcanal posily a zásoby vyvolávaly zhruba jednou za tři týdny námořní střetnutí v průlivu známém jako „Štěrbina, a tady se projevila převaha japonského námořnictva v nočním boji. Ve dne se obvykle do bojů zapojovala letadla obou stran.

„Dne 15. září ztratilo USN letadlovou loď a torpédoborec. Bitva u mysu Esperance 11. října stála Američany jeden křižník a jeden torpédoborec a další křižník a několik torpédoborců byly poškozeny, avšak i Japonci ztratili křižník, tři torpédoborce a také jednoho admirála. Akce ze 26. října stála Američany letadlovou loď, ale Japonci to zaplatili ztrátou více než dvou set letadel,“ píše Mark R. Henry v knize Námořnictvo USA za druhé světové války.

Bolestné ponaučení vedlo k tomu, že americké námořnictvo začalo lépe využívat radar. V boji 12. listopadu – první bitva o Guadalcanal- ztratilo americké námořnictvo dva křižníky a sedm torpédoborců, zatímco japonské bitevní loď, křižník a dva torpédoborce. Po dalších dvou krátkých střetnutích, které je stály zase bitevní loď, křižník a dva torpédoborce, se Japonci rozhodli zamezit dalším ztrátám a upustili od větších pokusů dopravit na Guadalcanal posily.

Jak japonské válečné lodě, tak i letadla z letadlových lodí a pozemních základen zaplatily v těchto bitvách těžkou daň. Japonci však přicházeli o lodě i vycvičené piloty, které už nebylo schopné nikdy nahradit. Od této chvíle až do konce války tak zůstali ve strategické ofenzívě.

Bitva o ostrov Guadalcanal a jeho okolí byla definitivně ukončena 7. února 1943. „Hlavním výsledkem bitvy o Guadalcanal byl rozhodující obrat ve válce, zásadní výměna úloh. Na začátku této fáze tichomořské války stál Guadalcanal a na jejím konci bezpodmínečná kapitulace císařského Japonska. Od onoho roku, kdy se Japonsko vzdalo, Guadalcanal zase upadl v zapomenutí,“ píše Miloslav Stingl v knize Ostrovy krásy, lásky a lidojedů 2: Díl druhý.

Zdroje:
Mark R. Henry, Námořnictvo USA za druhé světové války
Miloslav Stingl, Ostrovy krásy, lásky a lidojedů 2: Díl druhý
www.businessinsider.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru