8. 2. 1944 Kalendárium

8.2.1944 Schválili plán Operace Overloard

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

mapa

Připravovala se přes dva roky a dodnes jde o jeden nejdůležitějších milníků druhé světové války. Ofenzivu s krycím názvem Operace Overlord historii detailně zmapovali, bylo o ní napsáno mnoho knih a natočeno několik filmů. Tento plán na otevření západní fronty byl definitivně schválen 8. února 1944.

Zlepšení situace na moři v roce 1943 se podepsalo na rozhodnutích, která učinili britsko – američtí představitelé v druhé polovině května na jednáních ve Washingtonu. Spojený výbor náčelníků – především američtí velitelé – si myslel, že vývoj válečných událostí již lze předvídat natolik dopředu, že mohou určit přesnější datum provedení invaze přes La Manche. Na což pokyvoval i Churchill a jeho britští náčelníci štábů.

Slíbili, že na operaci Overlord vynaloží maximální úsilí. Americký generál George Catlett Marchall, který je známý jako pětihvězdičkový generál a politik, navrhl jako datum vylodění 1. květen 1944. Generálu Eisenhowerovi dali pokyn, aby přesunul na britské ostrovy čtyři americké a tři britské divize určené k účasti na Overloardu. Bylo nutné provést také změny na jihoanglickém pobřeží. „Bylo obranou baštou proti Hitlerovi, museli ho přeměnit na odrazový můstek k zahájení útoku,“ uvádí Miloš Hubáček v knize Invaze.

Britové proto vytvořili nový armádní útvar pod názvem Spojení velitelé včele s vrchním velitelem vojsk určených k obraně britských ostrovů generálem Bernardem Pagetem. Jeho nejbližšími spolupracovníky byli vysoce postavení představitelé britského letectva a námořnictva, ale také americký generál Eisenhower a poté také jeho nástupce v této funkci generál-poručík Frank M. Andrews. Podle potřeby se k nim připojoval také víceadmirál Louis Mountbatten. Spojením se podařilo nashromáždit velké množství informací o charakteru západoevropského pobřeží od Nizozemí až po Biskajský záliv. Prozkoumali prostě přístup ke všem pobřežím, kde by mohli provést vylodění.

Přípravy pokračovaly také v administrativní budově Norfolk House v centru Londýna, kde poručík Morgan se svými spolupracovníky prostudoval veškerý materiál soustředěný Spojenými veliteli. Konstatovali, že k vylodění by nemělo dojít, dokud nebude pohromadě útočné loďstvo schopné přepravit potřebné divize. Náčelník imperiálního generálního štábu Alan Brooke tenkrát prohlásil: „Tak to je ono. Nebude to fungovat, ale vy to musíte udělat hromsky dobře.“ S tímto povzbudivým motem se Morgan pustil do práce v březnu 1943.

Shromáždil kolem sebe britské a americké důstojníky, kteří věřili, že je operace proveditelná. Šlo o těžký úkol, protože stále zůstával stín Dunkerku, Norska a Řecka, který se hrozivě snášel nad armádou. Spojený výbor náčelníků štábu poručíkovi nařídil navrhnout plány útoku, ale také připravit podmínky, aby 100 divizí bylo schopno udeřit přímo na srdce Německa. Práci komplikovala řada věcí. Například neshody na nejvyšších místech. Asi největší spor nastal, když se jednalo o přesném termínu vylodění. Plán operace Overlord se nakonec podařilo schválit 8. února 1944.

výsadky

overlo

výsadky

overlo

Zdroje: Miloš Hubáček: Invaze, www.history.navy.mil, https://quatre-etoiles.net/


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

https://www.csfd.cz/film/185308-general-eisenhower-velitel-invaze/prehled/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru