8. 7. 1847 Kalendárium

8.7. 1847 Narodil se František Křižík

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

KřižíkJako první nechal rozzářit pražské náměstí v elektrickém světle. Jméno Františka Křižíka je v Čechách spojeno s představou elektrického století, jako v Americe Edisonovo.

František Křižík byl významný český technik, průmyslník a vynálezce. Narodil se v Stádleci u Tábora. Vystudoval českou reálku v Praze, ale nemohl si dovolit zaplatit za složení maturitní zkoušky. Jelikož byl ale velmi talentovaný, přijal jej profesor Václav Zenger na pražskou techniku jako mimořádného posluchače.

„Musel střídat studium techniky se zaměstnáním v továrně. Záhy nastoupil do státních služeb a byl zaměstnán u různých rakouských a uherských železničních společností, kde dosáhl místa telegrafního přednosty. Sestrojil zde četná bezpečnostní dopravní opatření,“ uvádí Karel Kýr v knize 40 výletů do historie.

Křižík vynalezl spoustu užitečných zařízení. Nejdůležitějším vynálezem byla zdokonalená oblouková lampa, kterou původně vynalezl ruský vynálezce Jabločkov. „Křižík si v Plzni otevřel dílnu na výrobu těchto lamp a obdržel řadu mezinárodních ocenění. Získal také zakázky na pouliční osvětlení. Podobně jako Edison věřil ale v budoucnost stejnosměrného proudu,“ píší Michal Vaněček a Václav Ráž v knize Co má vědět správný Čech.

Na pařížské světové výstavě obdržel Křižík jako jediný z rakouských vystavovatelů první cenu se zlatou medailí. Podobně byla Křižákova oblouková lampa odměněna na výstavách mnichovské, vídeňské a jinde, a rozšířila jméno českého národa a jeho techniků do celého světa.

Roku 1884 Křižík otevřel v Karlíně svůj vlastní závod, který vyrostl za několik let v nejpřednější firmu. Jako první nechal rozzářit pražské náměstí v elektrickém světle, byl to on, kdo vykouzlil na jubilejní výstavě pohádkový světelná vodotrysk, instaloval první pražskou elektrickou dráhu, osvětlení Národního divadla a četných českých měst. Jeho jméno je v Čechách spojeno s představou elektrického století, jako v Americe Edisonovo a v Německu Siemensovo.

V soutěži na výstavbu pražské elektrárny v Holešovicích ho však porazil o patnáct let mladší konkurent Emil Kolben, který zvítězil s koncepcí střídavého proudu, která má mnoho výhod jako transformaci napětí, a proto se zachovala dodnes. Tato porážka pro Františka Křižíka ztrátu zakázek. Roztrpčený vynálezce se postupně stáhl do ústranní. Zemřel ve věku 94 let a je pochován na vyšehradském hřbitově.

Zdroje: Vaněček Michal, Ráž Václav: Co má vědět správný Čech, Karel Kýr. 40 výletů do historiehttps://encyklopedie.praha2.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zlatej Cimrman :-D

Teď! Teď tady byl! :-D

johnek :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru