9. 7. 1834 Kalendárium

9.7. 1834 Narodil se Jan Neruda

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

NerudaJeho povídky malostranské patří ke skvostům české moderní prózy. Jan Neruda stál také u zrodu májovců. Narodil se na začátku července 1834.

Neruda se narodil do chudé rodiny, což pro něho nebylo nejšťastnější. Na druhé straně byl coby umělec „dělnického původu“ veleben i během socialismu. „A možná právě díky tomu ulpěl v paměti i těch, kteří jinak hodiny literatury prospali,“ píše Marie Michlová v knize Smrt a pohřby slavných.

Převážnou část dětství strávil Neruda na Malé Straně v Praze, v domě U dvou slunců v dnešní Nerudově ulici. Měl velmi dobrý vztah s matkou a žil s ní až do její smrti roku 1869. Nerudova matka pracovala pro slavného paleontologa francouzského původu Joachima Barranda, který se s Nerudou natolik sblížil, že někteří spekulují o tom, že mohl být dokonce jeho otcem.

K celoživotnímu přesvědčení, že kultura a literatura jsou klíčové pro přežití a existenci českého národa dospěl na Akademickém gymnáziu, na kterém jako ředitel působil známý dramatik Václav Kliment Klicpera. „Od konce padesátých let se Neruda živil jako žurnalista. Začínal jako redaktor německých liberálních novin, zároveň kolem sebe soustředil obdivovatele Karla Hynka Máchy, kteří mu přispěli do almanachu Máj (1858), čímž se zrodilo hnutí takzvaných májovců,“ uvádí ještě Michlová.

Neruda byl jinak velmi uzavřený člověk, pořádně se zamiloval pouze do dvou žen. Byla to Anna Holinová a Karolína Světlá.

Od šedesátých let se věnoval různým literárním žánrům a napsal tisíce děl, mezi nimiž nechyběly básně, povídky, dramata, literární a divadelní kritiky a články pro časopisy Čas a Hlas nebo pro deník Národní listy. Jedním z jeho nejoblíbenějších námětů byla sociální (ne)rovnost. Jeho první básnická sbírka má pro téma této knihy přízračný název, a sice Hřbitovní kvítí. Mezi Nerudova významná díla patřily také Písně kosmické, Knihy veršů, Balady a romance, Prostě motivy či Zpěvy páteční.

„Dále také jeho povídky malostranské patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Jan Neruda ve svých povídkách vykreslil celou řadu svérázných postaviček obyvatel Malé Strany,“ píše Petr Urban v knize Jan Neruda: Povídky malostranské.

Neruda zemřel 22. srpna 1891. Podle závěru pitvy měl rakovinu konečníku a jeho následné proděravění, což vyvolalo akutní a fatální zánět pobřišnice. Nerudovi bylo padesát sedm let. Zpráva o smrti se roznesla velmi rychle. Veřejnost byla informována už v nedělním ranním tisku.

Zdroj: Marie Michlová, Smrt a pohřby slavných, Petr Urban, Jan Neruda: Povídky malostranské, www.kniznice.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru