Arbeit macht frei – vstupní brána z Dachau nalezena v Norsku

Kategorie: Druhá světová válka

Norské úřady našly bránu na parkovišti poblíž střelnice v Ytre Arna za městem Bergenem. Zčásti ležela pod plachtou mezi různým haraburdím, kde si jí všiml neznámý nálezce. Bavorská policie k tomu uvedla: „Na základě anonymního oznámení bergenská policie našla a zabavila kovaná železná vrata s tímto známým nápisem“.

Brána, která váží sto kilogramů, je zhruba jeden metr široká a dva metry vysoká, byla ukradena v noci z 1. na 2. listopadu 2014. Vyšetřovací orgány se domnívaly, že byla zcizena lidmi z krajně pravicového prostředí. Soudní zkoumání brány zatím nepřineslo žádné indicie, jež by vedly k dopadení pachatele. Policie v Bergenu spolupracuje s německou policií a po pachateli nadále pátrají, přičemž bylo dohodnuto, že bergenské úřady vrátí bránu co nejdříve. Prozatím je předmětem vyšetřování.

Předseda Comité International de Dachau, generál Jean-Michel Thomas objev komentoval: „I když stále nevíme, co k tomuto pobuřujícímu činu vedlo, děkuji jménem všech přeživších“. Také ředitelce Památníku koncentračního tábora v Dachau doktorce Gabriele Hammermannové se velmi ulevilo a poděkovala policii v Norsku a Německu za jejich dobrou práci.

Původní brána byla na příkaz SS zhotovena politickým vězněm Karlem Röderem v roce 1936. Ta však byla záhy po skončení války odstraněna. Teprve v roce 1965 při příležitosti vzniku památníku byla podle fotografií zhotovena její replika. A právě tato brána byla zcizena v roce 2014 a nyní znovu objevena. Mezitím byla vyrobena nová replika; osazena byla několik měsíců po krádeži při oslavách 70. výročí osvobození tábora 45. pěší divizí americké armády ze dne 29. dubna 1945.

Krádež brány z Dachau není zdaleka ojedinělou výjimkou. Často dochází ke krádežím předmětů s nacistickou tématikou. Např. v roce 2009 byl na objednávku tehdejšího pohlavára švédských neonacistů Anderse Högströma zcizen kovaný nápis „Arbeit macht frei“ z brány koncentračního tábora v Osvětimi. Za to byl v Polsku odsouzen ke dvěma a půl roku vězení nepodmíněně.

Koncentrační tábor Dachau

Oficiální veřejné prohlášení ke vzniku tábora pro politické vězně vydal 20. března 1933 Heinrich Himmler. První vězni byli do tábora dopraveni o dva dny později. Tábor se stal „testovacím“ modelem pro další podobná nacistická zařízení. Celkem jím prošlo přes 200 000 lidí z více než třiceti zemí.

Zpočátku mělo jít o tábor především pro vězně ve vyšetřovací vazbě, později se stal vězením pro politické odpůrce. Plná třetina odsouzených byli Židé. V prvních letech měl tábor kapacitu 5 000 vězňů, na konci války v něm osvobozující americká armáda našla na 30 000 zubožených lidí. V koncentračním táboře Dachau zemřelo v důsledku podvýživy, nemocí, vražd, sebevražd či „lékařských pokusů“ 25 613 lidí, tisíce dalších zemřely v přidružených zařízeních a desítky tisíc našly smrt v jiných táborech, kam odtud byli přemístěni.

Z nejznámějších českých osobností táborem mj. prošli např. malíř a spisovatel Josef Čapek, olympijský vzpěrač František Fischer, světoznámý architekt Ing. Jiří Kroha či nedávno blahořečený rodák Hradce nad Svitavou – kněz Engelmar Hubert Unzeitig. Studovaný teolog a filosof, odpůrce nacistického režimu, který se nijak nesnažil své názory skrývat, veřejně o pronásledování Židů a politických vězňů vystupoval.  Důsledkem jeho konání bylo zatčení gestapem a následné eskortování do koncentračního tábora v Dachau dne 3. června 1941. Od počátku pomáhal ostatním vězňům, odpíral si potravu a ulevoval nemocným. Když v táboře vypukla epidemie skvrnitého tyfu, přihlásil se jako dobrovolník a ošetřoval nemocné. Sám se později nakazil a několik týdnů před osvobozením tábora bohužel nemoci podlehl.

Unzeitigově blahořečení ve Würburgu byl svědkem také český ministr kultury Daniel Herman, který k významné události řekl: „Život pátera Engelmara je silným příběhem člověka, který nadřadil věrnost hodnotám, jež vyznával, obavám o vlastní život. Jeho příběh je o to výmluvnější, že šlo o československého občana německé národnosti, který se odvážně postavil proti německému nacionálnímu socialismu. I jeho život je dokladem toho, že princip kolektivní viny na základě etnického původu je špatný”.

Nalezení kované brány z památníku v Dachau je symbolicky významné pro všechny, kteří táborem prošli, také pro jejich příbuzné a širokou zainteresovanou veřejnost. Je důležité ctít památky lidí, kteří bojovali a trpěli při odporu proti nacismu, xenofobii a nenávisti i za cenu ztráty svobody, zdraví či vlastního života.

Zdroje: history.com, welt.de, telegraph.co.uk, ceskatelevize.cz, youtube.com

Roman Němec – GM4PRO

Brána od Dachau

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Strašně se omlouvám,to je přece" Lovec pokladů" Já jsem myslel že jsem na Novinkách.cz :-( :-(

buiaimon Lovci pokladů,teda aspoň někteří Novinky nečtou. Ta brána má svojí nechvalnou historii a historie na LP patří. Je zajímavé,že i podobné brány (práce osvobozuje apod.) bylo možno naléznouti i v ČSSR lágrech od 50tých let minulého století.Heslo,že ,,práce šlechtí člověka,, je dostačující ale ta práce byla otrocká

To:ak68 Tady nejde o historii.Ten článek je evidentně politicky zaměřen! Romana si vážím,asi si to neuvědomil. A Novinky? i takové věci je třeba číst! ;-)

Mike kamaráde,teda já o xenofobii a židech nepíšu,natož ten článek tak psaný ale opravdu není.Mimo jiné se v článku píše ,, Z nejznámějších českých osobností táborem mj. prošli např. malíř a spisovatel Josef Čapek,, Tak je pravděpodobné,že mnoho Čechů a Moraváků,kteří neznají, to může iritovat k nedůstojným komentům

buiaimon Nejde o Romana ,ten to jen obšlehnul a dal to na LP. Píšeš,,Ten článek je evidentně politicky zaměřen!,, Jen se ptám?,Proč ten článek je ,evidentně politicky zaměřen! Kámo netahej sem na LP konspirační teorie od webu (Nová republika). Tak kuva,když někdo čorne bránu od nejhošího lágru v historii lidstva,tak je potřeba trocha úcty a néé to svádět na Obamu(US prezident)

ak68 Já jsem trpělivej. Nevím co je web Nová republika ale proboha tady přece nejde o šlohnutou bránu! :-O Já jen vidím kolik KAMER na mé cestě do práce přibylo! Možná ve Žďáru nebo Ledči nad Sázavou tomu ještě zaplať pánbůh tak není!

V článku mělo být ještě video, posílám na něj odkaz. Je to velmi zajímavý dokument z osvobozování Dachau: https://youtu.be/sJSsilBjHd0

Kluci, velmi dobře vím, co píšu a samozřejmě jsem nic neobšlehnul :-) Tenhle článek mi trval asi 7 hodin ve dvou dnech. Jako vždy jsem si ověřoval zdroje a bylo jich několik; většina německých, anglických. Ani jeden zdroj nemá tolik informací v jednom článku, což je mým cílem vždy - aby mé články byly jednak MNOU a mým stylem psané a také obsahovaly co nejvíce zásadních a ověřených informací, tj. více, než má kdo jiný. A pokud toto vyšlo na novinkách, nevím, ty nečtu a stejně bych z nich nečerpal - ověřuji co nejblíže zdroji.

A pokud jde o slovo xenofobie - tenhle termín není dnešní, i když je dnes mnohdy nadužívaný a taky zneužívaný. Nicméně, on tehdy Hitler velmi dobře věděl, jak se zmocnit společnosti. Ve 30. letech rozjel plán, založený právě na strachu, na xenofobii a nenávisti. Díky tomu se mu podařilo realizovat i ty koncentráky a to v době dávno před válkou! Svět o nich prakticky nic nevěděl a vlastně ani vědět nechtěl. Byla to doba společenské a ekonomické krize. Společnost se tříštila... Nebylo to moc jiné, než dneska.

A proto myslím, že i takový článek sem patří. LP přeci není jen o hledání pokladů, ale také historie. Snaha o její pochopení může v mnohém pomoci při psaní té budoucí, tedy té historie, kterou máme na starost dnes my.

buiaimon (divný nick,co to znamená). ;-) Máš pravdu,já ty kamery také neberu ale pořád jde jen o tu bránu a né o politiku :-(

GM4PRO ROMANE nic vezlém,jenom jsem reagoval na komenty mimo tebe.Poslední dobou čtu na některých webech (vždy proruských),že to bylo jinak a pod.Co jinak si dosaď sám ale to,, jinak,, na LP nepatří,protože pak bude LP na rovnu s bulvárem.Ta brána není evidentně politicky zaměřená ale holej fakt :-(

ak68- buiaimon Keltský(kmen Boiů) původní název pro Českou zemi Bohemia. AK68 tipnul bych Alexandr Kalašnikov 68-rok narození-nebo AK písmena tvého jména a příjmení ;-)

Roman určitě nikde nic neobšlehnul, to může napsat jenom někdo, kdo sem vůbec nechodí.

K článku: Já jsem Romanovi po přečtení řekl, že to není zrovna můj šálek kávy. I pro mě je to takřka na hraně, pokud se bavíme o článku na stráky o historii a archeologii.

Text je ale napsaný profesionálně, ostatně jako takřka vše co Roman napíše. I já tam politiku trochu cítím a určitě nechci, aby se na LP usadila. Raději se budeme zabívat historií do roku 1945 a jejímu objevování. Jako článek z bulváru nebo novinek mi to nepříjde, to je zbytečně ostré hodnocení.

buiaibon máš pravdu,sice Kalašnikov nejsem (jměno a příjmení v abecedě ano) ale toho buiaimona fakt neznám.Je možné,že jsen to už někde zaslechnul ale s jiným přízvukem,také neznám všecho,né :-) :-) :-) :-

Elmara ,s Romanem jsem to konzultoval v poště a snad můžu říci,že v dobrém ;-) Na LP chodim každý den ,tu kritiku si nezasloužim :-( :-( :-(

To ak68: já to psal obecně a reagoval i na obálku, že článek je opsaný. Nebylo to nic proti tobě, částečně s tím co píšeš souhlasím. Osobně mám poslední měsíce politiky plné zuby a taky ji občas začínám vidět všude. I pro mě je LP ostrůvek, kam se to netahá a opravdu chci aby to tak zůstalo, to mi tedy věř :-)

Elmara máš recht,jenže se tomu nedá vyhnout.

Někdy ne :-)

Docela super příspěvek ,když jedna brána(sice smeti) dokáže rozdělovat společnost. Romane dik a Elmaro za pochopení

Článek o historii OK, ale tím že to byla replika mi přijde, že se zase tak moc nestalo... Samozřejmě je to hnus, že jí někdo ukradl z takového místa, ale zase u nás se taky záhadně ztrácely kovové předměty. ;-) A náckové za to nemohli - viz třeba tabulky u památníku v Terezíně. :-P

https://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=8.4436718&y=53.5959275&z=5&rc=91aZwxOb1O9M1q0yTo7E&rs=coor&rs=osms&ri=&ri=33944772&mrp=%7B%22c%22%3A1%2C%22tt%22%3A1%7D&mrp=%7B%22c%22%3A1%2C%22tt%22%3A1%7D&rt=&rt=

Jestli jsem to zadal dobře, tak brána se pěkně provezla : Trasa 1 841 km :-O

Já proti tomu příspěvku vůbec nic nemám, naopak.

jakej je opak? :-)

Vcelku pochopitelně v mém příspěvku opak znamená, že podobných článků by zde mohlo být více. ;-)

Norsko má v poslední době problém vracet i děti,vubec se mi ta země nelíbí. :,-(

Neměl jsem tušení, že se jedná jen o repliku brány. To nám oficiální media krapet zatajují! Tudíž se dle mého názoru jedná o běžnou finančně vyčíslitelnou krádež z které se snaží různé organizace vytřískat politický a finanční kapitál. :-(

Beowulf: Jde o symboliku a hodnotu nemateriální - jednak brána samotná a pak také to, při jaké příležitosti byla osazena. Ta krádež naštvala hodně lidí... Rozhodně si nemyslím, že jde primárně o politickou záležitost. Ačkoli politik (nejen) si samozřejmě prřihřeje polívčičku na čemkoli mediálně provařeném...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru