Archeo LP na záchraňáku v Brandýse

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

Pondělní sváteční dopoledne jsem strávili hledáním s archeology v Brandýse v místě, kde by se měly stavět nové byty. Hledání to tak bylo na písku pod strženou ornicí. Parcela byla poměrně malá, cca 1000 metrů čtverečních a tak jsme tam vyrazili pouze ve čtyřech. Sestava Tacud, Pilotk, Melda a Elmara na místo dorazila přesně v 10 hodin. Pilot díky bohu nejel na bugyně a tak odpadl tradiční odtah do Líbeznic.

Chvíli jsme hovořili s archeology a pak jsme se pustili do průzkumu lokality. V podstatě druhý nebo třetí signál byla poměrně velká bronzová hlavice. Nijak jsme se ji nesnažili očistit tak je nafocená ve stavu v jakém byla vytažena. V místě by se měly nacházet věci ze starší doby bronzové, tak se zatím můžeme pouze domnívat, že to bude ono.

Bronzová hlavice nalezená detektorem kovů
Bronzová hlavice, nečištěná ve stavu po vyjmutí s půdy

Jelikož nález padnul hned na začátku, měli jsme pocit, že parcela bude asi pořádně naditá, což ale bohužel nebyla pravda. Další snad dobový nález byl pouze kus bronzového čehosi. Prošli jsme i všechny odpadní jámy, ale dobové nálezy v podstatě žádné.

Pak se uprostřed parcely podařilo najít tento zvláštní předmět (viz foto). Co je to zač tedy opravdu nevíme, navíc nás archeoložka Mgr. Čuláková upozornila, že dva stejné mají i z objektů! Šipka je navíc složenina materiálů železa a nějakého barevného kovu. Předměty svým tvarem svádí k tomu, že se jedná o něco moderního, každopádně hloubka uložení více jak v 50 cm pod povrchem je opravdu zvláštní. “Šipku” jsme se snažili očistit a hledali jsme na úzké části nějaký závit, ten tam ale určitě žádný není. Je to tedy opravdu záhadný předmět.

Prapodivná šipka
Prapodivná "šipka"

Pak se ještě podařilo Pilotovi najít polovinu Agečka, pravděpodobně Leopold. Mince ale byla v dosti zbědovaném stavu a zdálo se, že možná prošla i ohněm.

Parcela se za cca 3 hodiny vychodila křížem krážem a v podstatě pak již nebylo kam sáhnout. Překvapivé byly také nálezy dvou prvorepublikových mincí cca v hloubce 20 cm. Když připočtete cca 40 cm odstraněné ornice tak mince byly v 60 cm. Dá se pouze předpokládat že se tam dostali v důsledku provádění hlubokých oreb dle sovětského vzoru v 50. letech. Každopádně to bylo hezké sváteční dopoledne ;-).

Ať se daří všem Elmara

Archeologie v praxi s detektory kovů

Archeogie v praxi

Archeologie v praxi s detektory kovů

Archeologie v praxi s detektory kovů

Archeologie v praxi s detektory koů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné. Účelně strávený den. Určitě lepší než hulákat v Praze na nějaké demonstraci. Lidi na to už dnes zapomněli ve víru všedního dne a obvyklé honbě za žvancem. Stejně se na politické situaci nic nezmění. U nás je něco podobného. Stavba sportovní haly. Jsou vidět i vrstvy uhlí. Jenže tam pořád stojí voda a není kam šlápnout.

To 1134...: politiku na LP netahej, nepatří sem a nechceme ji tady. Podobné věci si můžeš přečíst všude jinde. Tohle je web o hledání, archeologii a historii.

ŠKODA BYL JSEM DOMA JISTĚ BYCH PŘIJEL NA ČUMENDU

JJ. Omlouvám se. Můžete mi to klidně smazat. O nic nejde. Děkuji.

Bylo to fajn :) Potřeboval bych ale pomoci s určením té šipky, pokud někdo víte, bylo by skvělé to napsat :-D

Pamatuji se že podobný zakončení měli kdysi hliníkový trubky na stan.

Elmara Můj názor.Neřekl bych šipka,ale kuželka. Ta kuželka by mohla pasovat do kuželové díry a péro tlačit proti hrotu,takže pojistný ventil.nebo součástka parního stroje.Material je snad litina příměsí bronzu.Jinak omluva,když to bude mejlka ;-)

Zapomněl jsem,co magnet.Litina není magnetická a je novodobá

K té "šipce" není to geodetická olovnice ?

Kluci je to divná věc. Špička je s barevného kovu, vnitřek železný a vyrezá. Závit to nemá. Navíc dvě byly nelezené v pravěkých objektech a jedna na ploše. Hloubka všech + 60 cm. Což je na takový předmět opravdu hodně hluboko.

Byla tam uváha, že by to mohla být nějaká střela... ale je to malé třeba na letecký kulomet a taky tvar vůbec neodpovídá.

Sám nevím a neví ani nikdo kdo to viděl ;-)

A co takhle šperkařskej trn.Ato že vyrezává střed by mohlo být zajištění přes podložku.

Chtělo to tam projít nejdřív před skrývkou, pak po ní, nebo to tam někdo před tím byl?

Pěkná akce, pěkně jste si zahledali ;-)

Moc mě toho k tomu hrotu nenapadá. Buďto nějaký hluboko zaoraný recent (tj. něco hodně mladého až soudobého). Pokud by to měla být archeologie, tak snad jedině nějaká protohistorie (latén, doba římská), snad bodec z ostruhy - ale je to spíš "nouzové" vysvětlení.

Hrot by to být mohl. Například bojový cep by měl vyšší účinnost, kdyby se do dřeva cepu / nebo něčeho podobného/ udělala dirka a tento hrot by se do ní usadil. I bijáky se osazovaly hroty. Hroty na takové zbraně ale byly ručně kované. Na fotce je předmět neočištěný, naoko pravidelný a nedá se více posoudit. Může se jednat i o ozdobný uzávěr, kdy na čepu bylo nasazeno něco, co už zetlelo.

Z novodobějších věcí by se mohlo jednat o špici z hromosvodu, ty se někdy potahovaly kovem s lepší vodivostí.

http://elektro.tzb-info.cz/8374-technicka-podstata-hromosvodu

TO AK64 pardon ale litina je magnetická to si možná pleteš s antikorozním Fe.?!? :-D

garrgamel to jsi mě dostal :,-( Jsem od fochu a dokonce dokážu svářet jak litinu tak antikoro,teda nerez.Hned se du nato podívat

Připomíná mi to vrhcáb, čili káču, nebo hrot na rozdělávání ohně ale určitě to bude archaický čípek. :-D :-D :-D

Už to mám, kamuflovaná raketa malých mimozemšťánků, co přiletí v podobě virů a pak nás zabíjejí, svině jedny. :-D :-D :-D :-D

Ale vážně, tak trochu jako součást archaického soustruhu. o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru