Archeo LP – práce na Jílovsku, horníci a Římani

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

Tak za sebou máme dva další záchraňáky. Hned v úvodu by bylo dobré si říci, že na lokalitách jsme tedy opravdu první nebyli a bylo to docela paběrkování.
 
Elmara: V neděli jsme se sešli na Klínci a vyrazili na blízkou lokalitu. Hledali se zejména pozůstatky po hornické činnosti. Zatímco vytěžené haldy jsou doslova gigantické, nálezů tedy bylo velmi poskrovnu. Snažili jsem se dohledávat větší kousky želízek, ale v podstatě žádný větší kus nepadnul a tak jsme v poledne opouštěli lokalitu s pár měďáky a několika menšími železnými kousky. Asi nejzajímavějším zjištěním tak bylo, že ne všechny haldy budou pocházet z období středověkého dolování, jelikož v cca dvoumetrové hloubce u jednoho tohoto kopečku, kde se svezla část svahu, se podařilo najít knoflík poměrně jednoznačně datovatelný do 18. století. Pokusy o obnovu těžby tady asi pokračovaly i později.

Pilot: Bylo tam hovno. Ti horníci snad chodili nahatý, žádná přezka, žádný brakteátek. Jo a nejvíc měďáků jsem měl já.;-)

Elmara: Před přejezdem na druhou lokalitu jsme ještě poobědvali z Honzových /Magor/ zásob. Alespoň jeden z členů Archea je natolik zodpovědný, že vezme oběd kamarádům. Skvrnou na tomto jinak bohulibém okamžiku bylo, že se Pilot nechtěl dělit. Celou cestou se nám snažil vysvětlit, jak příjemně se bůček dělí ve dvou.

Pilot: Honza /Magor/ mi přinesl svačinku. Chce to v klubu někam dotáhnout a ví, jak se podstrojuje předsedovi. To je podle mě v pořádku. Akorát, že se nám tam přimíchal Elmara na dietě a podstatnou část bůčku nám sežral a ještě mi vyčítal houstičku navíc. Hledáme na haldách, kde je dvojité hovno. Jedeme jinam.
 
Elmara: Přejeli jsme na nové místo a Honza ukázal na strmý kopec, kde by se v pohodě dalo odjet finále mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Po cca čtvrthodinovém výstupu jsem vysupěli nahoru a jako zázrakem nikdo nepotřeboval lékařské ošetření. Na vrcholové planině to s nálezy nebylo o moc lepší. Asi nejpřesněji se nám podařilo zadatovat vznik místní trampské osady, která začíná těsně před první světovou válkou a přibližně v roce 1953 končí. Soudruzi evidentně hledačům svobody s bobřími ocasy za kloboukem nepřáli a v tuhých 50 letech bylo třeba kalit ocel a ne sledovat polární záři nad Klíncem. Nejlepším nálezem byl tak skautský odznak, který dal Safety.

Pilot: Část teamu má potíže s výstupem,  silně funí a rudnou v ksichtu. Ještěže nejel Mambo, ten by se tady uplakal k smrti. Na hřebeni je kromě krásného výhledu a bordelu po skautech opět totální hovno.
 
Elmara: Na pravé straně kopce Honza objevil pozůstatky hornické vesnice, která se dá datovat do cca 12. až 13. století. V lese jsou ještě slušně zachované parcelace. Ukázal nám jak vypadalo dno sklepa, kde podlahy byly vyskládané břidlicí, na které byla vrstva mazanice a říčních oblázků. Jako ochrana před vzlínáním to mohlo fungovat velice dobře a navíc to mohlo být i docela hezké.
Dobových nálezů ale znovu poskrovnu a to nejzajímavější byla militárie, jedna kušová šipka a tři kule do hákovnice.
 
Po náročném dni jsme vyrazili do Jílového na večeři, kde bylo potřeba zhodnotit výsledek akce a naplánovat další.

Středa, dohledávka na dopadovce

Elmara: Ve středu jsme se v podstatně komornější sestavě jeli podívat na dohledávaku jednoho blízkého kopečku, kde poměrně nedávno padlo krásné laténské kopí. Kopec to není nijak velký a tak i menší počet účastníků byl dostatečný. Bohužel se ukázalo, že kopec sloužil jako dopadiště výcvikového prostoru a tak půda obsahuje velké množství střepin, což hledání železných artefaktů dosti komplikuje. :-D

Pilot: Nechci se opakovat, ale kromě pár kousků želízek opět totální hovno. Tentokrát nemám ani jeden měďák. Hledáme pár metrů od zapnutého ohradníku. Jsem na něj mírně naladěnej a pořád v pravidelných intervalech pípám. Měl jsem raději drtit  Mamba v jeho trapném Wolwerinu WOT. :-) Skládám si ze střepin dělostřelecký granát, jenom špičku a mám ho komplet ;-)
 
Elmara: Přesto jsme značnou část lokality prochodili. Většina starších nálezů byly ale jenom špičky z různých krumpáčů a nástrojů pro dolování kamene nebo obdělávání malých plužin. Nejzajímavější věc se tak podařilo najít až cestou k autům, kdy jsme to v podstatě balili. Svah, po kterém jsme šli, byl plný velkých balvanů a tak po starém zvyku jsme kolem každého zakroužili. Našlo se tak pár hřebíků, ale u jednoho, který byl už poměrně dole jsme objevili rozkopanou díru a v ní dva želené úlomky možná ze zbraně a velký kus římské keramiky. Díra byly evidentně nedokopaná. Železo nálezce nenadchlo a tak se sem ještě vrátíme, aby se mohla udělat standardní sonda.

Pilot: Jo, budeme sondovat, kde je zbytek toho květináče. Možná tam bude i podkvětník, nebo i konvička? Jsem trudomyslný a hledám míč, Elmara jásá a radostně poskakuje, je plný badatelského nadšení. Bože, snad ho to přejde, jinak sem budeme muset znova. Jdeme na pivo a smažák, pro dnešek už  té vědy bylo dost :-)
 
Elmara: Bylo to takové poetické odpoledne, všichni zúčastnění byly rádi, že se jim podařilo uniknout běžnému středečnímu pracovnímu procesu a navíc bylo opravdu krásně. Výhledy do kraje uchvátné a navíc se nás Honza snaží neustále vzdělávat, kdy doslova sype jednu informaci za druhou.

Elmara a Pilot

Poznámka pod čarou: Střep se ukázal jako část římské amfóry. V úterý jsme se tak vydali na místo znovu a v provedené sondě se našly čtyři další kousky. Zdá se, že se může jednat o nejstarší kousek římské keramiky ve středních Čechách. Nález by měl být publikovaný v odborném tisku :)


Vylodění na Klínci


Hledání severu na první lokalitě


Všudypřítomné haldy vytěženého materiálu


Zplaněné obilí v okolí


Dan se Štěpánkou se baví kopáním velkého železa


Honza /Magor/ nás krmí ze svých zásob


Přechod řeky, vody bylo pomálu


Legrační kopeček


Na vrcholu cestou k zaniklé vesničce


Honza Vízner s nezbytnou motyčkou


Zbytky původních parcelací


Pilotova hromádka, muzejních předmětů bylo pomálu


Možná za to mohly všudypřítomné "vodoo" symboly v okolí :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Chtěl bych tady dodatečně poděkovat, že jsem se mohl účastnit posledních dvou dohledávek na lokalitě římských "květináčových" střepů a také za velice vřelé a přátelské přijetí do vaší úžasné hledačské partičky a příště budu moc rád, když opět dostanu příležitost se k vám přidat a podílet se na psaní historie vtisklé do učebnic dějepisu. :-) Ještě jednou hoši díky! :-)

No v tom potůčku co jste přecházeli by jste s lopatou a rýžovací pánví toho našli víc. :-D Koná se tam každoročně v zimě akce "Když konečně přituhlo" a soutěž "O nejdelší zlatinku".Na starém důlním poli se toho dá najít víc,pokud to byl větší středověkej důl bylo to jako malá vesnice,od příbytků,přes kovárnu až po stáje.Já si slušně Zahledal na středověkých dobývkách ve Zlatých Horách,spousta želez,ňákej stříbrňák i spousta středověké keramiky.Ale to není o tom vrhnout se na první haldu co vidím,ale spíš se zaměřit na teréní náznaky ostatní činnosti související s těžbou v blízkým okolí šachet,štol,pinek. ;-)

super čtení :-D

To Permon: Peťo ty jsi zapadnul jako by jsi s námi chodil už pár let. :-D Ještě toho objevíme hodně :-D

Safra kdo je Permon? :-D Na co je chabrus?Kouří?Pije?Ženský?Kartičky? :-D Tě Permone čekaj krušný časy,tohle je výběrovej spolek :-D :-D

Paráda.Tiše závidím vaší partu.Držím palce a ať to pípá.

Zřejmě zase dobrá akce :)
Si aspoň ten pán mohl zastrčit podolek když se fotí :D

Hosi, vy dva jak neco sepisete, to se dycky trham smichy, parada :-D

A sakra čumí mi tam kus mého tlustýho zadku :-D

kuci ,no pobavil jsem se :-D :-D :-D

kuci ,no pobavil jsem se :-D :-D :-D

kuci ,no pobavil jsem se :-D :-D :-D

Pilotk: Neboj, není to nic, co by si každý z nás už dávno nepředstavil :-D :-D :-P

Akce to byla pěkná , až na ty chudý horníky :-D Co měli to si hlídali a co nechtěli to propili :-D No a ten kopec za potokem se nějak nekamarádí s práškama na tlak a na srdce :-P Samozřejmě se těšíme na další akci 8-)

Akce parádní obě tři, jěště, že nejsem na žádný fotce, já vypadal po kalbě. Tebe zdravím Permone, zapadl jsi skvěle. ;-) :-D

Nádherný, velmi zábavný článek. Opravdu jsem se pobavil, bezva akce, takhle by to mělo vypadat. :-) :-) :-D

To Elmara: tak to moc rád slyším, protože doposud jsem obvykle jezdil na hledačky sám(no jsem holt takový samorost) :-), pak nějakou dobu s kamarádkou, ale tam to nějak nedopadlo, ale znáte to, vztahy chlap/ženská někdy nedopadají :-(, hledač/hledačka nevyjímaje :-), takže jsem moc rád, že jsem natrefil na vaší povedenou partičku a doufám, že s vámi budu moci prožít nejednu akci a i nějakou to taškařici :-)
To kremilek: no můžu říct, že chabrus jsem na kde co, ženský se mi pořád ještě líbí, sice nevím, jak dlouho ještě, ale pořád to ještě jde :-), napiju se rád, když to je navíc zadarmo, tak to bych ty svý játra strhal :-), kartičky si zahraju taky rád, zvlášť, když mi jde karta, ale abych se jen nechválil, tak mám i nějaký ten nešvar a tím velkým je, že nekouřím a tak doufám, že to nebude důvodem pro mé nepřijetí do výběrového spolku. :-)
to safety: tebe jsem chlape taky moc rád poznal, protože jsme se na Jílovém na mnoha místech evidentně míjeli, ale nikdy nepotkali, až teď. Tak snad to nebylo naposledy a ještě někde učiníme objevné nálezy pro Jílovsko naprosto nevídané! :-)

Velice zábavnou formou podaná informace o společné hledačce - suprově se to čte jen tak dál :-) :-)

Trochu mě štve, že mi do toho vždy vleze práce. Každopádně děkuji zpětně za pozvání a snad příště to vyjde. Ale asi budu muset dát výpověď :-D Pěkný článek.

Mě se na tom nejvíc líbí Honza -Magor...čím si zasloužil takovou pěknou přezdívku?

To Popop: co myslíš? Dal si ji sám. Je ale pravda, že by se hodila více na hodně jiných lidí.....

Pěkné foto, pěkný text, pěkná parta, co dodat.... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru