Archeologická společnost zachránila před prodejem 1 700 předmětů anglosaské sbírky

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Soubor více než 1 700 anglosaských artefaktů ze 6. až 7. století našeho letopočtu získala Archeologická společnost v Kentu těsně předtím, než stihla být minulý pátek prodána ve veřejné aukci. Ozengellská sbírka obsahuje mnoho krásných šperků, spon, kování zbraní, skla, korálků či keramiky. Všechny předměty byly nalezeny na anglosaském pohřebišti poblíž Ramsgate v Kentu.

První anglosaské předměty byly na místě objeveny v roce 1846 při stavbě železnice. Některé skončily v muzeích, kde jsou až dosud, např. Ve Světovém muzeu v Liverpoolu či Britském národním muzeu. Původně patřily starožitníkovi Bryanu Faussettovi, sbírku později získal Joseph Mayer, který ji v roce 1867 daroval Liverpoolu. O 99 let později objevili dělníci nových 7 hrobů a jiných 87 bylo odhaleno při vykopávkách v roce 1977. Za následující 4 roky bylo vykopáno celkem 192 hrobů, jejichž výbavu tvoří soubor 1 700 předmětů z chystané aukce.

Nejzajímavější kousky představují např. zlacená stříbrná kotoučová brož se třemi klínovitými granáty a velkým množstvím jantarových a skleněných korálků, dále skleněná mísa a dvě skleněné baňaté lahvičky s úzkým hrdlem, lineárním vzorem zdobená keramická urna, jiná urna zdobená trojúhelníky a tečkováním, kruhová kadidelnice, měděné, bronzové a zlacené stříbrné přezky, železné části štítů, nože či pinzeta s vroubkovaným zdobením. Sbírka byla zapůjčena soukromým vlastníkem do Powell-Cottonova muzea, kde byla od roku 1983 do roku 2010. Vždy však byla vystavena pouze menší část obrovské sbírky, nikdy jako celek.

Poté, co byla Ozengellská sbírka vrácena majiteli, byly v roce 2011 prodány v aukci čtyři skleněné nádoby. Nedávno bylo v aukční síni Roseberys v Londýně nabídnuto 50 plných krabic zbývajících 1 700 kusů v jediném aukčním lotu s předběžnou odhadovanou sumou okolo pouhých 12 000 – 15 000 liber (340 000 – 430 000 korun).

Naštěstí, než došlo na veřejnou aukci, byla sbírka soukromě prodána Archeologické společnosti Kentu a všechny zbývající anglosaské předměty zůstaly zachovány v jedinečné celistvé sadě. Ta nyní doplňuje a rozšiřuje významnou sbírku anglosaské hrobové výbavy pro celou společnost. Vybrané předměty budou vystaveny spolu s dalšími artefakty sbírky Kentské archeologické společnosti.

Roman Němec

Zdroj: kentarchaeology.org.uk, thehistoryblog.com


Jedna ze získaných nádob


Skleněná mísa a nádobky

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

MarkyMark: Možná si nejprve přečti text, než napíšeš komentář. Z textu jasně vyplývá, jak to mysleli, a proto nezbývá než souhlasit - ano, jednoznačně zachránili.

Souhlasím s Marky Markem z Anglie by si tady stat měl brát příklad a neokradat poctivé hledače a co viiiiic dělat znas ňaky lupiče . Stát nevlastní tuhle půdu ale lidi co tady žijí! P.S. Pár lidí co sou u moci si myslí že sou stat a že si můžou dělat co se im zachce :-(

Nechci působit bůvíjak přemoudřele ale něco málo o tom z praxe vím, ucelené soubory je lepší nerozdělovat na jednotlivé kusy po soukromých sbírkách,kde se po nich časem ztrácí stopy a celek se potom opakovaně studuje mohem lép, edalší otázkou je konzervace a uchování ateafktů ve specifických podmíkách,u předmětů z barevných či drahýc hkovů ,bronz, stříbro,zlato keramika porcelán je to jedno, ale u železa už je to zcela jiné opakovaná náročná a pravidelná chemická konzvace, specifické podmínky skladování a stejně koroduje dál,válkaři to dobře znají sám jsem našel krásný hrot oštěpu na lokaliět z doby římské o a usoudil jsem že v muzeu se o něj postarají lépe než aby skončil jako prášek rzi kdesi v soukoromé viríně,totéž platí pr oželezné spony al e ne pro stříbrné abronzovémince 8-) ;-) :-) :-) :-)

Mně artefakty ani neberou zbyram mince :-P :-D :-D :-D

promiň ,nechci jít do něakého zbytčného sporu asit to záleží na jednotlivém muzeu a jeho pracovnících jak si dokáží od zřizovtele sehnat peníze na údržbu arteaktů v depozitech asi to bude kus od kusu jiné.někde možná trgédie jindepší ,nelze paušalizovat,nejhorší je když to prostě mizí, to pak zlatý soukromý majitel v tom se hodneme ,nejhorším vlastníkem a správvem majetku vhistorii byl vždy stát a jeho úředníci

wachon: " ucelené soubory je lepší nerozdělovat na jednotlivé kusy po soukromých sbírkách,kde se po nich časem ztrácí stopy "

Napsal jsi to přesně. Tedy skutečně zachránili. Jestli by to skončilo rozptýlené v soukromých nebo veřejných sbírkách, je úplně jedno.

Sbírka byla zachráněna před rozprodáním. Díky tomu bude k dispozici pro veřejnost (výstavy) a odborníky (studium). To jsou fakta. Ostatní jsou domněnky a ničím neopodstatněné předpoklady, obzvláště ve vztahu k Anglii.

V dnešní době si muzejníci můžou veškeré informace o jednotlivých věcech nastudovat, nafotit a uložit třeba do kompu a nemusí je bezdpodmínečně vlastnit. V tom máš
MarkyMark částečně pravdu, ale já měl výsledky své 10 tileté práce také v kompu, včetně fotek a GPS souřadnic, ale o vše jsem během jednoho dne přišel po kolapsu hard disku a nevratné ztrátě všech dat, již nešly obnovit, naštěstí všechny artefakty fyzicky existují ,lokalita je známá a fotografie jsem měl naštěstí všechny zvlášť duplicitně na flashkách takže jsem přišel pouze o GPS souřadnice, což u oraného pole není tak mocvelká ztráta v lese by to byla targédie,takže ani nafocení a komp není všespaitelný proti možnosti kdykolivs si to mít šanci znovu prostudovat třeba novou lepší metodou

Uznávám,máš pravdu tohle jsem právěpodcenil, ale už mám na tohle 1 Tb záložní externí disk,protože flashky ani CD nejsou100% jistotou n adelší dobu, bohužel marně se snažím vydolovat data alespoň z tenkrát používané GPSky Garmin GPSmap 60CS(tammto šlo potom zobrazit i v Google Eart) ,bohužel kamarád,který to perfektně uměl nedávno zemřel

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru