ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 1. 10. – 15. 10. 2011 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Pravěcí lidé pronikli do tajů chemie. Míchali si barviva

Sto tisíc let starou laboratoř nalezli archeologové v jeskyni Blombos na jižním pobřeží Jižní Afriky. Uvnitř se nacházela lastura, která se také nazývá - ušeň Midasova. Na jejím okraji byla červená hmota z minerálního barviva okru, kostí a dřevěného uhlí. Blízko misek navíc ležely kamenné nástroje, které lidé používali k drcení. Jejich stáří archeologové odhadují na sto tisíc let. Všechny tyto poznatky přivedly archeology k myšlence, že jeskyni lidé používali jako laboratoř k výrobě červeného barviva. Vzniklo po smíchání prášku s vodou.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

 

Xiximes: Kanibalismem bojovali za dobrou úrodu


Dlouholeté spekulace archeologů o kanibalismu Mexičanů ze severu země se potvrdily. Napomohly k tomu nálezy kostí lidí z této oblasti. Vědci udělali jejich podrobnou analýzu. Zjistili, že stravu zdejších lidí netvořila pouze kukuřice. Podle archeologů lidé z mexické kultury xiximes věřili, že požitím těla a duše člověka, napomohou k dobré úrodě. Nově nalezené kosti dokazují, že kanibalismus byl důležitým aspektem jejich života. V místě, kde tito lidé žili, se dnes nachází město Durango. 

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

 

Připravovali se na stavbu metra, nalezli toalety


Stavební dělnící připravovali místa pro stavbu nových tras metra v Kodani. Během stavebních příprav nalezli na náměstí Kultorvet dvě latríny. Jejich stáří už archeologové odhadli na tři sta tisíc let. Obě toalety jsou ve velmi dobrém stavu. Podle archeologů smrdí místo, kde se nachází, jako po zkažených vejcích. To znamená, že v půdě byl malý obsah kyslíku. Vědci se chtějí na náměstí pustit do podrobného výkumu.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

 

Archeologové: Kuře domestikovali Číňané


Kuřata zdomácněla před osmi tisíci lety v Číně. S takovou teorií přišli na začátku října archeologové. Číňani tak v domestikaci předběhli zbytek světa. Vědci vychází ze 116 nálezů fosílií 23 druhů zvířat - prase, kuře, želva, ryby, škleble... Fosílie se nacházely v neolitické vesnici Wu'an na severu Číny. Vědci analýzou zjistitili, že několik fragmentů kostí patří domácím slepicím. Jejich stáří je přitom více než šest tisíc let.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Nalezené město v moři je starší než samotná Trója


Tým tureckých archeologů se těší z nového nálezu. Začátkem října se jim podařilo objevit v moři u vstupu do Dardanel město starší než samotná starověká Trója. Archeologové prohlásili, že ho lze považovat za ztracené město. Snadno jsou v něm viditelné zbytky osídlení starší než sedm tisíc let. Například nejstarší vrstvy Tróje jsou staré „jen“ pět tisíc let. Na první stopy sídliště v Dardanel narazili archeologové během povrchového výzkumu pobřeží. Jednalo se o nářadí a zbytky keramiky.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj Viky, nevím jestli je to správně ta datace těch latrín, jinak díky za čtení.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru