ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 1. 5. – 15. 5. NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Archeologové našli nejstarší flétny na světě

Bez hudby si neuměli představit život pravděpodobně už naši předkové před tisíci lety. Dokazuje to nález fléten z jeskyně Geißenklösterle v pohoří Švábská Alba na jihu německé spolkové země Bádensko-Württembersko. Jsou vyrobené z mamutího klu a ptačích kostí. Odborníci jejich stáří odhadli na třiačtyřicet tisíc let. Jsou tak nejstarším nalezeným hudebním nástrojem na světě. Prvenství doteď držela pětatřicet tisíc let stará flétna z jeskyně Hohler Fels nacházející se ve stejném německém pohoří.

Nejstarší flétny

Mochikové utínali obětem hlavy, dokazuje to nález oltáře

Doposud nejstarší zachovaný obětní oltář objevili archeologové na vrcholu Cerro Campana nedaleko města Trujillo (Peru). Postavili ho ještě předchůdci slavných Inků takzvaní Mochikové, kteří tuto část země obývali mezi druhým a osmým stoletím. O civilizaci toho archeologové příliš neví, neexistují totiž žádné písemné záznamy. Jediným zdrojem informací jsou proto nálezy jako stavby, kosti apod. Jisté je, že Mochikové obětovali při obřadech lidi, archeologové totiž nalezli uťaté hlavy.

Obětní oltáře

Nalezený mayský kalendář vyvrací teorie o konci světa

Konec světa zřejmě. Archeologové totiž našli starý mayský kalendář, v kterém je zaznamenáno období po roce 2012. Vykopali ho v Xultúnu v departementu  Petén na severu Peru. Kalendář je namalovaný na zdech domu. Na jedné zdi jsou vyryté glyfy, na dalších čísla jako výpočtu kalendářních obdobích. Kalendář má 365 slunečních dnů. Navíc nápisy na zdech klasického domu jsou doposud první nalezené z mayské kultury.

Mayský kalendář

Nejstarší doposud nalezenou látka pochází z Dálného Východu

V sedmdesátých letech našli archeologové v jeskyni Čortovy vorota na Dálném Východě zbytky látky. Analýzu v laboratoři až nyní udělali vědci z Ústavu geologie a mineralogie z Ruské akademie věd. Podle výsledků rozboru je stáří látky přibližně devět tisíc let, tím se stala doposud nejstarší nalezenou textilií ve východní Asii. Ve stáří tak předstihla látku nalezenou v jeskyni Nahal Hemar (Izrael).

nejstaší látka nalezená na dálném východě

Muž našel detektorem iPhone,vrátil ho majiteli

Hledač Michael Briggs našel detektorem kovu na pláži Winthorpe (Velká Británie) iPhone 4S. Chytrý telefon v hodnotě asi dvaceti tisíc korun vrátil jeho majiteli. „Většina lidí by si mobil asi nechala, ale já jsem poctivý, raději jsem ho vrátil původnímu majiteli. Našel jsem ho úplně jednoduše, prostě jsem vytočil jedno z čísel z telefonního seznamu,“ uvedl Briggs. Majitelem telefonu je muž z hrabství Leicestershire, který navštívil pláž během dovolené. Kromě telefonu našel Briggs také přes sto let starou viktoriánskou rtěnku.

Poctivý nálezce
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru