ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 1. 5. – 31. 5. 2011 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Nejstarší americký důl leží v Chile

Železnou rudu v něm těžili lidé už před dvanácti tisíci lety. Vyhloubili jej obyvatelé takzvaní Huentelauquen nedaleko pobřežního města Taltal na severu Chile. Několik tisíc let starý chilský důl  v květnu objevili archeologové. Ti se radují. Jedná se totiž o nejstarší americký důl, který byl doposud nalezen. Těžením lidé získávali z dolu oxidy železa. Ty používaly jako barevné pigmenty. Následně jimi zdobili nástroje. Lidé z dolu vytěžili přibližně dva tisíce tun horniny. Aktivitu v dole ukončili před deseti a půl tisíci lety. Znovu ji obnovili před čtyřmi tisíci a třemi sty lety.

Nejstarší důl

 

Studie: Pravěké ženy lovily. Muži seděli v jeskyních

Podle výsledků nové studie to byly právě pravěké ženy, které na pláních obstarávaly potravu lovem. Dokazují to nálezy koster z Jižní Afriky. Ty zkoumali profesoři z Oxfordské univerzity pomocí nejnovějších technologií. Muži tak zřejmě zůstávali doma v jeskyních.  Tak to fungovalo mezi 1,7 až 2,4 miliony lety. Pro vědce je výsledek studie překvapivý. Věří, že další výzkum jim o životě pravěkých lidí ještě více napoví.

 

Pravěké ženy

 

V Německu nalezly masový hrob z krvelačné pravěké bitvy

Archeologové objevili stovky lebek mladých mužů a koster koní na břehu řeky Tollense v severním Německu. Ostatky pochází z období 1200 př.n.l. Lebky mají na sobě známky zranění. Ty nejspíše utrpěli lidé během válečného střetu dvou kmenů. Osm nalezených těl měla zranění viditelná na první pohled. Jeden z mužů utrpěl například zlomeninu stehna. Podle vědců se jedná o nález nejstaršího bitevního pole.

 

Pravěká bytva

 

Jediný tříhlavňový kaňon od da Vinciho vlastní Chorvati

Před čtyřiceti lety nalezly děti v Chorvatsku tříhlavňový kaňon. Až nyní ale vědci zjistili, že pochází z dílny slavného Leonarda da Vinciho.  Jedná se pravděpodobně o jedinou dochovanou zbraň toho typu od této renesanční osobnosti. Tříhlavý kaňon je vystavený také v milánském muzeu. Podle vědců se ale jedná o pouhou repliku.  Ten v Chorvatsku má bronzové hlavně. Jsou ale poškozeny, protože se kaňon při používání roztrhl.

Tříhlavňový kanén

 

Měděné vzduchotěsná nádoby obsahovaly víno

Během výzkumu čínské provincie Che-nan objevily archeologové starou měděnou nádobu obalenou rzí. Uvnitř se nacházelo přibližně půl litru kapaliny. Bylo to víno. Podle vědců nejstarší v Číně. Nádoba se nacházela v jednou ze dvou se třiceti zkoumaných středověkých hrobů. V nich nalezli archeologové šest set artefaktů.

Nádoby na víno

V hrobce se nacházely boty i s ponožkami

Dva tisíce let stará hrobka plná keramických nádob. Takové překvapení čekali na pracovníky, kteří u obce Aydogdu Kutahya v západním Turecku spravovali silnici. Hrobka má dvě komory. Jejich stěny jsou pokryté červenými čísly. Uvnitř se nacházely kostry, ale i boty a ponožky. Hrobka je čtyři metry široká a dva a půl metru široká.

Nálezy v hrobce

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní postřehy... ;-)

Pěkné počteníčko ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru