ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 11. 10 . – 24. 10. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Detektorem kovu objevil pohřebiště z doby železné

Už patnáct let má Steve Blair z Kemsingu (Anglie) na seznamu svých koníčků také hledání s detektorem kovu. Asi jako každý hledač celou dobu snil o tom, že objeví něco významného. V říjnu tohoto roku se mu to konečně podařilo. Objevil tři kremační urny z doby železné a začátku doby římské. Paradoxní je, že tento objev se Blairovi podařil, když kopal vodovod. Namátkou místo prošel s detektorem kovu v ruce. „Asi dvacet minut jsem kopal. Posléze se dostal ke slovu můj detektor kovu. Jako správný hledač jsem místo musel projít. Měl jsem štěstí,“ řekl nálezce Blair.

Nález nové lokality detektorem kovů

Muži v neolitu malovali na domy

Červené, modré i žluté pigmenty. Tak zdobili domy muži v neolitu. Barvy si vyráběli z živočišných tuků, vajec i minerálů. K těmto poznatků přišli archeologové během průzkumu ostrovů Orkney nacházejících se asi šestnáct kilometrů od severní části Skotska. Podle vědců muži malováním domů dávali najevo jejich význam. Vypracovaná studie také tvrdí, že lidé k malbě využívali zemité barvy.

Malované neolitické domy

Pětatřicet tisíc let stará sekera nalezena v Austrálii

Nejstarší sekeru na světě nalezl v Austrálii archeolog Bruno David. Stáří předmětu vědci odhadují na více jak pětatřicet tisíc let.  Sekera se ukrývala ve skále. Vědci už ji také poslali do Franice, aby ji mohl prozkoumat zkušený archeolog Hugues Plisson z univerzity v Bordeaux. Archeologové tak mohou získat nové poznatky o systému broušení nástrojů v době kamenné. První techniky broušení přitom pochází z období před sedmdesáti tisíci lety. 

Nejstarší sekera

Objev v Peru: Šest mumifikovaných psů

Peruánští archeologové objevili v jižní části Limy šest psích mumií. Mumie pocházejí z patnáctého století. „Psi mají zachovány chlupy i zuby. Zvířata byla obalena tkaninou. Lidé je pohřbili v jedné z tamních pyramid. Psi pochází z plemena, které místní chovali v desátém až čtrnáctém století,“ informoval archeolog Isabel Cornejo. Společně s těly psů nalezli vědci i čtyři mumie dětí. Podle vyjádření archeologů se těla staly součástí rituálu. 

Archeologie v Peru

V misce se ukrývaly dva tisíce let staré nudle

Nudle, kaše, koláče či maso. Takové dobroty se ukrývaly v hliněné misce přes dva tisíce let. Nádoby s jídlem nalezli v říjnu archeologové na jednom z čínských hřbitovů. Nález ukazuje, že v Číně měli zručné pekaře. Ve stejném období, z kterého pokrmy pochází,  pekli chleba například staří Egypťané. „Misky se nacházely v suchém prostředí. Jídlo proto nezplesnivělo,“ podotkl archeolog Yiwen Gong.

Archeologie v Číně

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

určitě to nejsou geneticky upravené potraviny, ošetřené chemií, proto jsou tak zachovalé ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru