ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 12. 3. – 31. 3. NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Nádoby s medem jsou 4300 let staré, nalezli je archeologové v Gruzii

V blízkosti gruzínské hory Kodiani se archeologům podařil ojedinělý nález. V jednom z místních hrobů, které v minulosti vykradli vandalové, objevili nádoby s medem 4300 let staré. Potvrdil to chemický rozbor. Zdejší lidé tak před více než čtyřmi tisíci lety znali med lipový i med z lučních květin. Doposud nejstarší med archeologové nalezli v hrobce egyptského faraona Tutanchamona vládnoucího v letech 1333 až 1323 před naším letopočtem.

Do hrobů pohřbívali lidi i porcelánové vázy

Přes sto artefaktů vykopali archeologové v čínské provincii Šan-si. Předměty se ukrývaly ve více než dva tisíce let starých hrobech. Archeologové jich nalezli sedm. Postavili je za vlády dynastie Východních Chanů, která vládla před téměř dvěma tisíci lety. Ve hrobech jsou zřejmě pohřbeni členové jedné rodiny, svědčí o tom styk hrobek, a také předměty v nich zakopané. Jedná se o zlaté a stříbrné šperky a porcelánové vázy.

Člověk dorazil do Nového světa mnohem dříve, důkazem jsou zářezy v kostech

Archeologové nalezli další důkazy o tom, že člověk dorazil do Nového světa mnohem dříve než si vědci mysleli. Znamená to velkou změnu pro americkou archeologii. Na kostech obřího lenochoda nalezli zářezy zřejmě od čepele. Zvíře bylo nalezeno ohijských bažin bylo už v roce 1915. Uhynulo pravděpodobně před čtrnácti tisíci lety. Po jeho nalezení ho archeologové příliš nezkoumali a uložili ho do sbírky muzea.

Žena chtěla vařit jídlo ze žraloka a našla přívěsek

Připravovala filet ze žraloka, chtěla manželovi uvařit dobrý oběd. Během porcování se stalo Suseele Menon z města Klebang (Malajsie) něco neobvyklého, uvnitř žraloka našla medailonek. Pochází ze šestnáctého století, kdy tuto oblast dobyli Portugalci. Patřil pravděpodobně jednomu z vojáků, který přívěšek nosil jako talisman. Na jeho jedné straně je vyobrazená žena s září nad hlavou a také nápis, který nelez přečíst. Na druhé straně je nápis ANTONII. Žraloka koupila žena na trhu.

Dělníci stavěli hotel, našli 30 tisíc stříbrných mincí

Přes třicet tisíc stříbrných mincí našli dělníci během stavby nového hotelu v centru města Bath (Velká Británie). Mince pochází ze sedmého století a ležely asi čtyři sta metrů pod historickými římskými lázněmi.  Podle odborníků je to pátý největší římský poklad nalezený na území Velké Británie. Mince jsou slepené a nyní je zkoumají vědci v britském muzeu. Peníze pravděpodobně někdo ukryl v době nepokojů v Římské říši.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný, mě se to moc líbí :-) :-) :-D

Tohle najít--můj sen o:-)parááda ;-)

Tricet tisic stribrnych,na to mam aji ja male auto. :-)

zajímavy :-)

pokusím se tu zprávu dohledat :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru