ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 15.11 – 1.12. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Nález masky královny Alžběty

Nezvyklý objev se podařil Angličance Julii Cassidy Northamptonshire. Během rekonstrukce svého domku našla masku ze 16. století.  Zdi budovy totiž pochází také z tohoto období. Podle vyjádření vědců masku nosila dokonce anglická královna Alžběta. Vzhledem k tomu, že se maska nacházela v části izolace stěny z koňských žíní a slámy, tak se dochovala ve velmi dobrém stavu. Z vnitřní strany je dokonce ještě samet. Tyto druhy masek používaly šlechtičny v 16. a 17. století jako ochranu před sluncem.

maska

Přez dva tisíce starou polévku nalezli v Číně

Vývar z kostí nalezli archeologové uvnitř staré varné nádoby v čínské  provincii Shaanxi (severozápadní Čína). Tento objev je první svého druhu na území Asie. Archeologové se domnívají, že vývar byl uvařen z nohou, obratlů a žeber z kuřete nebo malé ovce. Současně s nádobou obsahující zbytky polévky nalezli archeologové i další nádoby obsahující stopy po alkoholických nápojích. Vědci se domnívají, že lidé tyto nádoby naplněné polévkou a alkoholem pohřbívali společně s mrtvými. Archeologové totiž nádoby nalezli v hrobce.

2000 let stará polevka

Indiánské kánoe ukryli ve stodole

V nmořní muzeu ve Falmouth (Spojené státy americké) bude od ledna do září příštího roku vystavená více jak dvě stě let staré kánoe. Ta bylaukrytá v stodole rodinného domu v Cornwallu. Vědci věří, že tato kánoe z březové kůry je jedna z nejstarších svého druhu. Do Cornwallu ji nejspíše přivezl poručík John Enys, který bojoval v Quebecu během americké války za nezávislost. Podle archeologů se mnoho těchto kánoí nedochovalo.

kánoe

Pracovníci UNESCO prověřují Pompeje

Odborníci ze světového kulturního dědictví UNESCO od druhého prosince zjišťují, v jakém stavu jsou památky Pompejí. Ně několika domech se totiž objevily velké trhliny a otřesy půdy narušily jejich statiku. Poškozena je například vzácná budova Schola Armaturarum, která je jedním z nejreprezentativnějších stavení Pompejí. Výsledky výzkumu odborníci zveřejní v červnu na zasedání výboru pro světové dědictví v Bahrajnu. 

Pompeje

Dělníci nalezli blízko královského paláce zbytky lodí

Nevídaný objev se podařil skupince švédských dělníků. Ti nalezli v blízkosti královského pláce ve Stockholmu a Grand hotelu zbytky lodí. Záhadu objevu později objasnili archeologové, kteří uvedli, že v minulosti v blízkosti nálezu stála loděnice. Vraky nalezených lodí pochází ze 17. století. Podle odborníků se nejspíše jedná o ruské lodě. Usuzují tak ze stylu, kterým byly postaveny. Archeologové i nadále pokračují s průzkume místa. Doufají, že se jim podaří najít další vraky lodí.

lodě

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jako vždy zajímavé!!! :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru