ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 16. 10. – 15. 11. 2011 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Morčata importovali už v předkolumbijské době. Jedli se na oslavách

Lidé na americkém kontinentu převáželi zvířata už v předkolumbijské době. Dokazují to nálezy kostí na ostrově Corriacou, který je součástí souostroví Malé Antily ve východní části Karibiku. Na jednom z místních sídlišť archeologové objevili bezmála 1400 zvířat, které nepochází z této oblasti. Jejich původním domovem je jižní Amerika. Pásovce, morčata, prasata pekari či vačice dováželi lidé pro vysoce postavené osoby. Ty je jedly především při výjimečných příležitostech.

Morčata

Archeologové objevili doposud nejstarší rybářský háček na světě

Nejstarší doposud nalezený rybářský háček na světě objevil v listopadu tým vedený australskou archeoložkou Sue O´Connorovou. Ukrýval se v jeskyni na území Jerimalai, které leží ve východním Timoru. Stáří háčku odborníci odhadují na 23000 až 16000 let. V jeskyni se nacházelo také osmatřicet tisíc kostí mořských ryb. Převážně tuňáka. Nejstarší kosti jsou staré až 42000 let. Protože patří rybám žijících na otevřeném moři, archeologové se domnívají, že lidé začali rybařit už v této době.

rybářský háček

Vědci: Židovský chrám nerozšiřoval Herodes

Se šokující zprávou přišli v listopadu archeologové. Tvrdí, že na rozšíření židovského chrámu v Jeruzalémě se nepodílel známý judejský král Herodes (biblická tradice mu přisuzuje vraždy betlémských kojenců). Archeologové totiž pod základy slavné Zdi nářků objevili čtyři bronzové mince. Jsou vyraženy až dvacet let po jeho smrti. V té době byl zástupcem Říma v Jeruzalémě Valeria Grata. Mince se nacházely v rituální vaně, která byla před rozšířením chrámu jeho součástí.

židovský chrám

Archeologové nalezli zlatý poklad bulharské dynastie

Osmnáct zlatých mincí ražených středověkým bulharským carem Ivanem Alexandrem (r. 1331-1371) objevili tým vedený renomovaným bulharským archeologem Nikolayem Ovcharovem. A to při vykopávkách středověké tvrze Urvich nedaleko Sofie. Na stejném místě byl pohřben car Ivan Shishman (syn Alexandra), který skončil v rukou osmanských turků. Archeologové se domnívají, že mince jsou součástí takzvaného Shishmanova pokladu. Jeskyni  v roce 1969 poprvé zkoumal otec profesora Ovcharova. Objevil malby a zbytky kostela s klášterem.

Zlatý poklad

Dvě lodě víceadmirála Drakea byly pohřbené blízko Panamy

Více než čtyři století uplynulo od smrti anglického dobrodruha Sira Francise Drakea. Nakazil se úplavicí a zemřel. pohřbili ho na ostrově Drakea, poblíž Panamy. Archeologové v listopadu nalezli dvě ze čtyř lodě, kterým známý mořeplavec velel. Nacházeli se blízko ostrova, kde je Drake pohřben. Jedna z lodí má zachovalý, čtyřiadvacet metrů dlouhý trup. V jednu chvíli se archeologové zaradovali, že nalezli dokonce mořeplavcův hrob. Zjistili ale, že se spletli. Nyní se za pomocí nejnovějších metod snaží zjistit přesné stáří obou lodí.

Dvě lodě víceadmirála Drekea

 

Středověkou kamennou strukturu odhalil Google Earth

V roce 1920 si piloti královských aerolinek letící z Káhiry do Bagdádu nad Arabským poloostrovem všimli bizardních obrazců podobných těm v peruánské planině Nazca. Následný výzkum odhalil, že jsou staré několik tisíc let. V roce 1970 se o ně začal zajímat doktor David Kennedy.  Výzkum byl pro něj velmi komplikovaný, protože mnoho kamenných obrazců je ze země jen těžko rozpoznatelných. Bádaní proto odložil na neurčito. Po vynalezení Google Earth se do hledání pustil znovu. Použil snímky pořízené díky této aplikaci. Nalezl už přes dva tisíce podobných kamenných útvarů. Znají je i místní beduíni. Říkají jim práce starých mužů. 

Kamenné struktůry

.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc zajímavé a příjemné čtení,du nakrmit morčata :-D

To morče je velký teda.... to sem nevěděl.

a na obrazku neni ani morce, ani kapybara, ale pekari belobrady

Nemá to být předkolumbovské ???

Zajímavé čtení :-) :-)

Morčata jsem ochutnal před pár lety v Peru - úprava ala králík na divoko a docela jsem si pochutnal ;-) Až na to, že na to, aby se člověk najedl, by jich musel spořádat tak půl tuctu - spousta kostí, málo svaloviny...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru