ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 16. 12. – 31. 12. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Kostra měla šíp zabodnutý v páteři

V blízkosti turecké mohyly Bursa byla nalezena kostra muže. Ten podle vyjádření odborníků zemřel poté, co ho někdo střel šípem do zad. Muž žil v období neolitu. „Na první pohled nevypadalo kostra nijak zvláštně. Při bližším ohledání jsme ale nalezli hlubokou ránu v dolní části páteře a v ní kus hrotu z šípu. Muž měl poraněnou také břišní aortu. To znamená, že zemřel krátce po zásahu šípem na vykrvácení,“ sdělila turecká archeoložka Songül Alpaslan Roodenberg. Jak dodala, je těžké odhadnout, zda byl muž rolník, voják či lovec. V blízkosti mohyly Bursa už archeologové nalezli asi šedesát hrobů.

Kostra

 
Perský záliv: žily tam desítky křesťanských mnichů

Jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Perském zálivu - Sir Bani Yas Island už přes dvacet let naskýtá archeologům pohled do života zdejších lidí před více než tisíci lety.  Vědci v prosinci médiím prozradili, že kolem roku 600 žili v této oblasti mniši a duchovní. Archeologové totiž na Sir Bani Yas Island nalezli zbytky křesťanského kostela a kláštera. „Už před dvaceti lety jsme tušili, že křesťanství proniklo více na východ a jih, než jsme si původně mysleli,“ řekl archeolog Joseph Elders. Jak dodal, zdejší kostel byl pravděpodobně také jedním z cílů poutníků mířících do Indie. V církevním komplexu nalezli archeologové také patnáct druhů keramiky. Samotné křesťanství se do Perského zálivu rozšířilo podle vědců v letech 50 až 350 v důsledku obchodních cest.

Nálezy v perském zálivu

 

Nálezy v perském zálivu

Hrozny pěstovali lidé už před 8000 lety

Tým vědců z Národního akademie věd v americkém Cornellu  zkoumal tisíc vzorků domácích hroznů.  Na základě výsledků odborníci uvedli, že lidé domestikovali révu vinnou před osmi tisíci lety, a to v oblasti jižního Kavkazu mezi Kaspickým a Černým mořem. Pěstování hroznů se poté postupně rozšířilo na jih až k západní straně úrodného půlměsíce. Do údolí Jordánu a Egypta se réva vinná dostala před pěti tisíci lety. Až poté se přes západ rozšířila i do Evropy. „Hrozny jsou jednou z nejvýznamnějších ovocných plodin z ekonomického hlediska. Provedená studie nám ukazuje nejen její potenciál pro vývoj nových způsobů pěstování, ale také můžeme najít indicie k zlepšení stávajících odrůd. Pomocí výzkumu jsme totiž poodhalili genetické vztahy mezi běžnými odrůdami,“ řekl doktor Edward Knipling.

Hrozny


Vzácný korálek s rytím nalezen v Suffolku

V září minulého roku nalezl hledač detektorem kovu na poli v Glemsford (Suffolk) zlatý korálek.  Převzali ho odborníci z britského muzea, kteří v prosinci oznámili, že korálek je vzácný díky vyrytému ornamentu. Pochází z pozdní doby bronzové (1100 až 800 př.n.l). Korálek má válcovitý tvar. Podle vyjádření archeologů je to zatím první nález tohoto druhu v Suffolku. Náhrdelníky z podobných korálků byly v minulosti nalezeny na území Irska. Některé z nich jsou vystaveny v Britském muzeu. 

korálek s rytím

 

korálek

 
Stará hrobka ukrývala keltské zlato a šperky

Pár dnů před koncem roku 2010 se německým archeologům podařil výborný nález. Nedaleko kopce Heuneburg u jihoněmeckého Herbertingenu totiž objevili nedotčenou asi 2600 starou keltskou hrobku. Kromě ostatků keltské  šlechtičny se v ní ukrývaly i nádherné zlaté a jantarové šperky. Hrobka má rozměry pět krát čtyři metry a její podlaha je dubová. Archeologové doufají, že tento významný objev jim přiblíží více o rané keltské kultuře. Hrobku vážící asi osmdesát tun nechali vědci převést do výzkumného ústavu v Ludwigsburgu, aby mohli odborníci provést důkladnou analýzu. První výsledky výzkumu by měli vědci zveřejnit v červnu tohoto roku. Vystavena bude hrobka pravděpodobně až v příštím roce.

keltská hrobka
keltská hrobka

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jednu taku podobnu goralku som nasiel. Žebych to tam isiel este dohladat? 8-)

Kvůli těmto článkům u mě začíná tenhle web vítězit.

Pěkný článek ;-)dík za něj :-)

Každý článek je super, rád je čtu. Už teď se těším na další. :-)

Každý článek mě potěší. Díky i za tento. ;-)

Děkuju všem :-) Moc mě těší, že se vám archeologické zprávy líbí :-)

http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&lang=1&i=36627&mm=3&xb=1&vd=1
I u nás rostou :-D

Viky-samozřejmě že se nám Tvé zprávy líbí a klidně by mohly být každý týden. ;-) :-) :-)

To je ona. To vám tam poslal kamarat. ;-)

Viky, fajn správy, jen tak dále.... ;-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru