ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 16. 3. – 31. 3. 2011 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Neolitičtí lidé si rozbíjeli hlavy sekerami

Překvapivý výsledek přinesl výzkum pětaosmdesáti lebek více než pět tisíc let starých ze souostroví Orkneje u Skotska. Dosud si totiž vědci mysleli, že neolitičtí lidé žili poklidným životem. Na šestnácti lebkách se ale nachází stopy po těžkých úderech způsobených zřejmě sekerou. Neolitičtí lidí tak podle vědců byli farmáři, kteří ale v konfliktních situacích  nezdráhali využít proti agresorovi násilí. Dosud se experti domnívali, že k rozšíření řešení konfliktu násilným způsobem došlo až mnohem později.

Neolitická vesnice

 

Archeologové oblevili další částí vlysu Akropole

Dalších pět částí vlysu, který kdysi zdobil starověký Parthenón na Akropoli, nalezli začátkem března římští archeologové.  Autorem vlysu je slavný sochař Feidia. Ten na svém díle ztvárnil průvod Řeků, kteří přišli uctít bohyni Athénu Parthenos. Největší část vlysu se nachází v Britském muzeu v Londýně. Zatím bylo nalezeno šestapadesát částí vlysu z původních šestadevadesáti kamenných desek. Nově nalezených pět částí nalezli římští archeologové během průzkumu trhlin zdi obklopující starou Akropoli.

Parthenón na Akropoli

 

Tisíce let starý oštěp je archeologickým klenotem

Tým archeologů z Univerzity Miami se pustil do průzkumu pobřeží u města Tampa (USA).  Pod vodou nalezli několik částí pravěkého oštěpu. Po jejich složení má tento vzácný artefakt více než třicet centimetrů. Oštěp je starý více než deset tisíc let. Archeologové se na základě tohoto objevu domnívají, že nalezli pozůstatky pravěkého tábořiště. Vědci také doufají, že se také dozvědí více informací o tom, kdy lidé obydleli Floridu.

Pobřeží u města Tampa (USA)

 

Policisté nalezli zloděje, kteří se vloupali do egyptského muzea

Šestnáct ze čtyřiapadesáti artefaktů odcizených z egyptského muzea vypátrali v polovině března policisté. Ti ve spolupráci s vojáky zadrželi i tři zloděje, kteří tento trestní čin spáchali. Pachatelé se vkradli do egyptského muzea devětadvacátého ledna. Ukradli bronzové sošky, zlaté šperky a skleněné artefakty. Všechny tyto předměty budou vráceny na své původní místo, odkud je zloději sebrali.

Egyptské muzeum

 

Miliony mrtvých  psů nalezli archeologové v Egyptě

Přes osm milionů psích mumií nalezli archeologové v tunelech nalézajících se pod egyptskou pouští. První výzkumy odhalily, že se jedná o mrtvoly štěňat starých jen několik hodin. Podle vědců je nejspíše lidé obětovali bohům. Po smrti psy Egypťané mumifikovali a pohřbili do podzemního labyrintu. Pro jejích zaplnění museli podle vědců pohřbít asi deset tisíc psů za rok.

Psí mumie nalezeny v tunelech pod egyptskou pouští.

 

Vědci pomocí laserů bádají po historii Stonehenge

Moderní metoda skenování za pomoci laserů má vědcům napovědět, proč byl známý Stonehenge vlastně postaven. Skryté indicie na kamenech hledají experti od poloviny března. „Plochy kamenů skrývají fascinující stopy o minulosti Stonehenge,“ řekl archeolog Dave Batchelor. Při obdobném výzkumu před několika lety se podařilo archeologům objevit například neolitickou dýku. Výsledky výzkumu laserem by měly být známy v průběhu dubna.

Stonehenge

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru