ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 16. 5. – 31. 5. NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Nález římské mince a brože detektorem kovů byl označený za poklad

Starověkou římskou minci na pláži Burnham (Velká Británie) našel detektorem kovu hledač Morley Howard. Mince spadá do období vlády římského císaře Konstantina, vyrazili ji v roce 322.  Váží 2,85 gramu a je vyrobená z mědi. „Mince je doposud nejstarší předmět, který jsem na pláži Burnham našel,“ prohlásil Howard. Na nedalekém poli se mu podařilo najít také 400 let starý ozdobný háček, který Britské muzeum prohlásilo za poklad.

detektory kovů v akci

V New Yorku vydraží kostru pětasedmdesát milionu let starého dinosaura

Kostru dinosaura pětasedmdesát milionů let starou draží v newyorské aukční síni. Vyvolávací cena jsou dva miliony dolarů. Je to nejstarší předmět, který tam v historii dražili. Skládání kostry bylo pro archeology velmi pracné, složili ji kost po kosti ve Velké Británii. Pozůstatky dinosaura nalezli v poušti Gobi před sedmi lety. Archeologové později zjistili, že patří největšímu tyranosaurovi na světě. Před patnácti lety byl jiný tyranosaurus prodán za osm milionů dolarů.

kostra dinosaura

Biblický Betlém existoval dávno před narozením Ježíše

Nejstarší důkaz o existenci biblického Betléma nalezli archeologové v Jeruzalémě. Jedná se o pečeť téměř tři tisíce let starou. Má průměr asi 1,5 centimetru a Betlém je na ní napsán hebrejským písmem. Pečeť se podle archeologů nacházela na zásilce, kterou poslal zatím neznámý betlémský král do Jeruzaléma. O Betlému se mluví v první knize Starého zákona Genesis. Je tam popisováno  jako místo, kde pohřbili Ráchel.

Betlém před Ježíšem

Městští radní doufají, že vikingský poklad nalezený detektorem kovů zůstane ve městě

V září minulého roku nalezl Darren Webster detektorem kovu vikingský poklad v Lancasteru (Velká Británie). Depot obsahoval šperky a přes 200 mincí. Cenu pokladu od prosince vyčíslují odborníci v Britském muzeu. Částku si mezi sebou rozdělí nálezce a majitel pozemku, kde Webster poklad objevil. Umístěný má být podle odborníků v Lacasterském muzeu. Přejí si to také místní městští radní, podle kterých může vystavený poklad přilákat do okresu více turistů.

Depot nalezený detektorem kovů

Na setkání veteránů ztratil mladík vzácný medailon z Búrské války

Před sto let starou vzácnou medaili nosil Australan Dawn Mosman na opasku uniformy. Dostal ji za zásluhy v takzvané Búrské válce (pozn. odehrála se mezi jihoafrickými republikami búrských osadníků mezi léty 1880 až 1902). Zdědil ji jeho pravnuk Xavier Phillips, který ji přinesl na vzpomínkový den válečných veteránu, který se uskutečnil v Mosman (Austrálie). Tam mladík vzácný medailon ztratil. „Modlil jsem se každý den, aby se našel. Kamarád mně chtěl dokonce půjčit detektor kovu,“ posteskl si Xavier. Medailon nakonec našel jeden z místních obyvatel, který rodinnou památku mladíkovi vrátil.

Burská válka
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkné a zajímavé :-) :-)

Líbí se mi takovéto články

Nechápu, že ta měděná mince je tak zachovalá navíc ve slané vodě bych čekal, že bude totálně tuhá...

Zdravím, dohledávala jsem to a je tam napsané, že mince je z - copper alloy and bears

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru