ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 21 . 5 . - 30. 5. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Zlaté a stříbrné artefakty objeveny v Indii

2Archeologové nalezli na území Andhra Pradesh několik zlatých a stříbrných artefaktů. Nádherné náušnice, prsteny a náramky, to je jen výčet šperků z tohoto pokladu spadajícího do třináctého století. To ale není všechno. V indickém regionu Mahbubnagar bylo nalezeno dvě stě čtyřicet stříbrných mincí z devatenáctého století. Indie se tak během jednoho měsíce může pyšnit dvěma unikátními archeologickými nálezy.

 

 

 

1

3

Peru zvýší ochranu archeologických lokalit

V důsledku zhoršujícího se stavu na archeologických nalezištích v Peru se tamější úředníci společně s národním ústavem kultury rozhodli udělat čáru přes rozpočet všem výtržníkům, kteří znehodnocují národní historické bohatství. Jedna z nejhorších situací je v současnosti v regionu Ayabaca, na jejímž území se nachází naleziště Aypate. Toto místo je obklopeno lesy s bohatou florou – orchideje, bromeline apod. Navíc se zde nachází i vzácné ceremoniální centrum Piramide de la Luna.

5

V Makedonii nalezli unikátní plavidlo z doby bronzové

Skleněné nádoby z čtvrtého století a plavidlo z doby bronzové objevili archeologové nedaleko města Strumica  ve východní Makedonii. Tyto nejnovější nálezy potvrzují, že Strumica sehrála v historii nemalou roli. Nalézají se zde totiž i rozsáhlé pevnosti. Podle odborníků jsou tady patrné kulturní vlivy ze všech světových stran.  Během posledních tří let se zde nalezlo - mince s podobiznou Filipa II. Makedonského, amfory, nádoby, poháry, šperky, fragmenty z vázy, keramika a figurky ze čtvrtého století př. nl a sbírka asi 80 stříbrných benátských mincí z konce třináctého a ze začátku čtrnáctého století.

5

Unikátní starověký hrob nalezen v Henan

6Archeologové na území Henan (Čína)  nalezli unikátní starověký hrob z období tzv. tří království (220 až 280 n. l.).

Jednapadesát metrů hluboký hrob má stejnou strukturu jako pohřebiště nalezené na konci roku 2009 v provincii Cao Cao. Pochází také z období tří království. Teď se ale v hrobě nacházela pečeť s vyrytým jménem Cao Xiu. To pomohlo archeologům k takřka okamžité identifikaci.

Cao Xiu je zaznamenán v čínských historických knihách jako odvážný bojovník a vysoce postavený důstojník.

 

Řecká policie zabavila farmářům dvě vzácné sochy

8Protizákonně si dva řečtí farmáři přivlastnili dvě vzácné sochy. Tamější policie byla proto nucená jednat.

Díky jejich zásahu si sochy mohou v dnešních dnech prohlédnout návštěvníci Národního archeologického muzea v Aténách. Vychytralí zloději se pokoušeli svůj lup prodat zahraničním kupcům za deset milionů eur.

Obě sochy zobrazující muže totiž pochází z období mezi léty 550 až 520 př. n. l. Archeologové potvrdili, že se jedná o vynikající umělecká díla, která nejspíše zdobila chrám nebo hrobku. Obě se dochovaly v relativně dobrém stavu.

 

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné a zajímavé články. 8-)

JJ--))

Pěkné počtení ;-)

Zajimave.

Zajimave.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru