ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 25. 1. – 31. 1. 2011 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Tajuplný prstenec značí astronomické jevy

V Maroku nedaleko pobřeží Atlantiku a daleko od turistických atrakcí leží pozoruhodné a megalitické místo. Nachází se na něm tajuplný kamenný prstenec Mzora. Nejbližší město je od něj vzdáleno asi jedenáct kilometrů. Kde se prstenec v Maroku vzal vědci zatím neví. Mají několik teorií. Jediný odborný průzkum lokality provedl v roce 1970 James Watt Mavor. Ten tvrdil, že kameny tvořící prstenec postavili lidé ze stejné kultury jako ti, kteří postavili megalitické lokality ve Francii, Británii a Irsku nebo jsou s nimi úzce spjaty.  Mavora se také domníval, že sedm kamenů značí významné astronomické jevy jako například slunovrat.

Tajuplný prstenec

Globální oteplování odhaluje mrtvoly z doby ledové

Před pěti sty lety nechali zmrznou tři děti Inků v argentinských Andách jako náboženské oběti. Díky extrémně nízkých teplotách a ledu byly jejich těla „mumifikována“. Ani vrub času na nich neměl moc velký vliv. Až lednu tohoto roku se těla malých obětí podařily najít. Může za to globální oteplování. Zachovalé mrtvoly odhalené díky tajícímu sněhu jsou tak nyní docela obvyklé.  Odborníci tvrdí, že ledovce nadále ustupují po celém světě a vědci tak budou moci odhalit jejich tajemství. Koncem minulého roku například nalezli turisté tělo čtyřiadvacetiletého pilota Benjamina Rafaela Pabóna v Peru. Ten havaroval v Andách před více něž dvaceti lety.

Globální oteplování

Na starodávnou desku vytesali draky

Archeologové objevili kamennou desku pocházející z dynastie Čching (1644-1911) v severozápadní Xinjiang - autonomní oblast. Tabule měří jednasedmdesát centimetrů a pravděpodobně ji nechal vyrobit císař Guangxu Qing. Ten ji nechal umístit v chrámu na hoře Bogda. Desky s podobnými motivy jsou pro období vlády čínské dynastie Čching velmi obvyklé.

 

Deska

 

Somálské jeskynní malby potřebují pomoc

Prehistorické malby hadů, antilop či žiraf v Somálsku přežily více než pět tisíc let. Nyní jsou ale v ohrožení kvůli rabování a nedostatečné ochraně. Skalní malby, na níž jsou ztvárněny například psy a ovce, stejně jako lidské postavy, byly objeveny u i Dhambalinu, v jedinečném úzkém pískovcovém přístřeší. Pro místní velmi chudé obyvatele je podle archeologů zachování tohoto historického dědictví velmi důležité, aby věděli, že na světě existuje něco cenného. Ochránit skalní malby v této „divočině“ je velmi těžké. Místní úřady poprosily o pomoc i UNESCO. To ale uvedlo, že se nejedná o somálské dědictví, nýbrž o památky spadající pod neuznanou republiku Somalilandu. Organizace tak nemůže Somálsku pomoci.

Somálské jeskyní malby

Poškozené artefakty v důsledku rabování zrestaurují

Sedmdesát artefaktů z egyptského muzea, které poškodili vandalové během rabování, už brzy restaurátoři opraví. Například socha Tutanchamona už je po kompletní rekonstrukci. Šéf egyptské archeologie Zahi Hawass řekl, že úřady chtějí také zpřístupnit všechny archeologické lokality v Egyptě. Podle něj jsou informace o vykradení hrobek Memfis, Sakkáře a Abúsíru na Ahram online nepravdivé.

 

Poškozené artefakty

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný čtení 8-)

Ta fotka hlavy v krabici s hadrama možná mimoděk, ale za to krásně, vystihuje současnou situaci v Egyptě. To co se tam nyní v rámci "revoluce" děje (rabování památek, napadání reportérů včetně sexuálního, a násilí obecně) mě nutí k zamyšlení, jestli vlastně jde o demokracii nebo se jen projevuje síla masy a jestli lidé v té oblasti jsou vůbec schopni provozovat demokracii západního typu (to, že všichni říkají a dělají, co chtějí, nerovná se demokracie). A všechno díky FACEBOOKu... nejsem si jistý, jestli má být vynášen do nebe nebo proklínán. Každopádně je schopen rozpoutat události, které dalekosáhle přesahují rámec jakkoli ostré diskuze. Může se to zdát jako přínos, na druhou stranu je to jako dát zbraň do rukou recidivistů. Mám trochu obavy kam až tyto "revoluce" v muslimské oblasti povedou.
Jinak u Somálska se mi příliš nezdá informace o víc než 5000 let starých malbách HRADŮ, ale možná to tak v originále skutečně je...

Souhlasím s Drahošem. Myslím, že demokracie západního typu, je širokým masám obyvatel asi tak vzdálená, jako hvězdné války a vůbec nechápu, jak jsi na to přišel. Tam o tohle vůbec nejde. Mám obavy z anarchie, extremismu a radikalismu. Tyto státy a ve většině z nich přežívající kmenové uspořádání, byly funkční na základě sice voleného, ale autokratistického vedení a většina z nich, krom Egypta, byla závislá na vývozu ropy. Ovšem k poklesu (zastavení) vývozu ropy dříve nebo později dojde. A Západ má samozřejmě už dlouhodobě obavy z destabilizace těchto zemí třetího světa. Pokud jednou dojde, jakože dojde, k zastavení vývozu ropy, nastane v těchto zemích taková chudoba, že současní mocnáři, jdoucí přiměřeně na ruku Západu, ztratí veškerý vliv a lidé v těchto zemích, zvyklí na nějaký standart, nebudou mít co ztratit při prudkém poklesu životní úrovně. Je i vedení některých států, které si to uvědomuje a transformuje ekonomiku, někdy úspěšně, jindy méně. Jako vzor lze použít Bahrajn.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru