ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 26. 10. – 8. 11. 2009 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

  •  27. 10. (Malta)

5000 LET STARÉ HROBY NALEZNY BLÍZKO KOSTELA

Ilustrační_foto

Při rekonstrukci farního domu v Kercem  na Maltě byly objeveny dva hroby, jejichž stáří je dohadováno na 5000 let. K podobné situaci již došlo v roce 1846, kdy se nalezlo také několik hrobů během toho, co se zde prováděla rozsáhlá těžba. Tenkrát se však tato událost obešla bez povšimnutí a byly znova zahrnuty hlínou. Teď se však na místo sjela skupina archeologů, kteří místo prozkoumávají. Ve své podstatě se spíše jedná o kruhové komory, ke kterým zřejmě vedla šachta. Vedle jedné komory se nacházela ještě jedna menší místnost, která sloužila jako kostnice. Někteří lidé byli pohřbeni v přikrčené poloze.

http://www.timesofmalta.com/

 

 

 

 

 

 

 

  • 29. 10. (Peru)

VLYS S VYTESANOU RUKOU 5000 LET STARÝ

Ilustrační_foto

Vlys (libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou), který byl vytesán před 5000 let, se nalezl v archeologické lokalitě Vichama (120 km severně od Limy). Nejporozuhodnější částí vlysu je ta, kde se nalézá ruka držící objekt připomínající nůž o rozměru 35 x 20 cm. Z tohoto důvodu se může jednat o jistou symboliku spojenou s rituální vraždou.

http://www.livinginperu.com/

 

 

  • 1. 11. (Velká Británie)

V BRITSKÉM SOMERSETU ŽILI NEJLEPŠÍ UMĚLEČTÍ ŘEMESLNÍCI

Ilustrační_foto

 Ilustrační_foto

V nové knize o římských mozaikách se tvrdí, že v britském Somersetu žili nejlepší umělečtí řemeslníci.  Důkazem má být mozaiková dlažba, která ztvárňuje legendu o lásce královny Kartága Dido a Aeneasovi z Tróje. Je umístěna na chodbě, která tvoří přechod mezi saunou a bazénem. Mozaiku objevil v roce 1938 zemědělec, když kopal jámu, aby mohl pohřbít mrtvou ovci.

http://www.thisissomerset.co.uk/

 

 

  • 5. 11. (Řecko)

DOMOVEM MINOTAURŮ MĚL BÝT LABYRINT V ŘECKU

Ilustrační_foto

Bývalý kamenolom na řeckém ostrově Kréta, v kterém se nachází propracovaná síť podzemních tunelů, mohl být starým labyrintem. V tomto mytickém bludišti měli sídlit Minotauři, kteří byli podle řecké legendy z poloviny býkem a na půl člověkem. Tým složený z britských a řeckých vědců tvrdí, že takových míst na jižní části ostrova je více.

http://www.independent.co.uk/

 

 

  • 8. 11. (Německo)

4000 LET STARÉ KOSTRY NALEZENY V NĚMECKU

Ilustrační_foto

Archeologové odhalili několik 4000 let starých koster ve východním Německu. Stalo se tak během stavby nové železnice ve spolkové zemi Sasko – Anhaltsko. Kostry se nacházely v těsné blízkosti města Oechlitz. Podle toho, že byly naskládaný za sebou lze usuzovat, že se jednalo o tzv. vrstvené hroby. Celkem jich archeologové odkryli osm, ale jen v jednom se nacházela kostra ženy, která byla pohřbena v sedě. Vědci se teď pokouší zjistit z jakého důvodu.

http://www.dw-world.de/

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé jako vždy ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru