ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 27. 9 . – 10. 10. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Studie odhalila nová fakta o jeskynních chrámech

Chrámy v Indii ukryté v jeskyních budovali v šestém století „obyčejní“ lidé.  Takový závěr přinesla nová studie, kterou vypracovali archeologové. Laikové ve své tvorbě pravděpodobně nepodporovali ani tehdejší vládci, protože chrámy jsou velice skromné a věci v jejich nitru nenalezli vzácné předměty. Lidé naopak na zdi vyrývali různé nápisy. Archeologové se domnívají, že některé z nich jsou texty k písním.

Jeskyní chrámy

 
Mumifikovanou kozu našla expedice v Arménii

Mumifikovaný člověk. Pro archeology i lidi nic neobvyklého. Mumifikovaná koza je ale trochu překvapivá. Právě ji nalezl tým archeologů během výzkumu v Arménii. Vědci teď budou moct díky nálezu získat nové poznatky o domestikaci kozy. Podle vyjádření archeologů je navíc mumifikace kozy starší o tisíc pět set let než mumifikace u lidí. 

Mumifikovaná koza

Americký lovec pohřbíval vlky pod kameny

Mladík jménem Israel Putman jedno zimní odpoledne v roce 1743 vylezl na jednu ze skal v Connecticutu (východní pobřeží USA) a zabil posledního vlka v této oblasti. Kolonisté si tak mohli konečně oddechnout. Putman pak na hroby vlků položil kameny, aby je zvěř nemohla vyhrabat. Těmto kamenům začali místní říkat vlčí. Lovec kameny také pečlivě označil. Vytesal do nich i rok, kdy vlka zabil.  Dodnes je „vlčí“  hřbitov „atrakcí“ pro místní i turisty.

Poslední vlk


 Egyptští archeologové nalezli vzácné sousoší

Sochu krále Amenhotepa III. (ca. 1390-1352 př. nl)  se sokolem a boha slunce Re-Horakhti nalezli egyptští archeologové pod vedením Dr. Zahi Hawasse.  Sousoší archeologové nalezli  na severozápadní straně zádušního chrámu Amenhotepa III.  na západním břehu Luxoru.  Tento vládce Amenhotepa III.  býl dědečkem krále Tutanchamona. Sousoší je vytesáno z červené žuly a v současné době jich archeologové nalezli už několik. 

Amenhotepa III

 

Vědci dokážou na den určit, kdy byli zmasakrováni Vikingové

V březnu roku 2008 našli archeologové v anglickém Oxfordu masový hrob plný Vikingů, kteří padli během obléhání městských bran. Po dvou letech zkoumání jsou teď vědci schopní na den určit, kdy byli Vikingové zavražděni. V hrobu se nacházelo osmatřicet těl v zuboženém stavu. Lebky jsou popraskané a na páteřích jsou vidět bodné rány. Dnes jsou si vědci jistí, že se jednalo o Vikingy z Dánska a zavraždili je anglosaští bojovníci.  

Masakr Vikingů

Vrak lodi nalezli archeologové v kanále La Manche

Americká firma Odyssey, zabývající se podvodní archeologií, objevila vrak francouzské lodi Marquise de Tourny ze 16. století v kanále La Manche. Podle archeologů se jedná o fregatu, která útočila na anglické obchodní lodě. Část se jich totiž mezi léty 1740 až 1750 ztratila. Pro společnost Odysseya je to jeden z nejvzácnějších nálezů v kanále La Manche.

Marquise de Tourny

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jako vždy zajímavé :-)

Moc moc zajímavý :-O :-O :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru