ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 4. 1. - 10. 1. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

• 4. 1. (Indie)
VZÁCNÉ SOCHY ZOBRAZUJÍCÍ RITUÁL UPÁLENÍ VDOVY S MANŽELEM
 
Na kopci indické vesničky Kalkeri byly nalezeny vzácné sochy z 15. století. Nejvyšší socha měří bezmála 190 centimetrů. V podstatě se jedná o sousoší, kde nejnižší článek tvoří socha zobrazující ve válce zraněného vojáka. Nad ním je vyobrazen opět muž, ale i jeho manželka, oba na nosítkách. Ta byla podrobena tzv. rituálu Satí - hinduistický rituál upálení vdovy spolu s mrtvým mužem. Druhou nejvyšší sochu tvoří strážci stojící u brány nebes. Nejvyšší článek tvoří sochy obou manželů, které symbolicky propojuje kněz jako symbol věčného manželského svazku.
http://timesofindia.indiatimes.com/

1

• 5. 1. (Velká Británie)
EGYPŤANÉ SI CHÁRNILI OČI LÍČENÍM

Egypťané zřejmě nepoužívali kosmetiku jen ke zkrašlovacím účelům. Podle nové studie Philippeho Waltera a jeho kolegů z muzea Louvre v Paříži, se totiž v namalovaných očních linkách vyskytují dva druhy solí, které v přírodě nenalezneme. Museli být tudíž vyrobeny synteticky. Egypťané je do líčidla přidávali záměrně, protože věřily, že zabraňují zánětům. Údajně prý tyto soli přidávali i do preparátů, kterými pak ošetřovali jizvy na těle.
http://sciencenow.sciencemag.org/

2

• 7. 1. (Itálie)
NÁDHERNÁ MOZAIKA S ALEXANDREM VELIKÝM ZREKONSTRUOVÁNA

3aV roce 1831 byla během výzkumu v Pompejích odryta slavná mozaika Alexandra Velikého, která se stala příkladem rané tvorby. Toto umělecké dílo zkrášlovalo podlahu jedné z Pompejských rezidencí. Na mozaice jsou vyobrazeny dramatické scény z bitvy mezi Alexandrem Velikým a Perským králem Dariusem III. Restaurátoři poničené části mozaiky zatřeli speciální maltou. Po této úpravě je patrné, jak moc bylo dílo poškozeno.
 
http://news.discovery.com/

 

 

 

 

• 8. 1. (Itálie)
OSTATKY MALÍŘE CARAVAGGIO BUDOU EXHUMOVÁNY

4Jak se zdá, tak známý italský malíř Caravaggio nebude mít klid ani po smrti. Vědecký tým pod vedením profesora antropologie Georgia Gruppioniho se rozhodl, že se pustí do exhumace malířových pozůstatků z hřbitova Porto Ercole. Objasnit by se tak měla skutečná příčina Caravaggio smrti. Dosud není totiž jisté, zda podlehl zákeřné nemoci Tyfus nebo byl zavražděn.
http://www.thenational.ae/

 

 

 

 

 

 

• 10. 1. (Irsko)
OPEVNĚNÍ EDINBURSKÉHO HRADU OBJEVENO

5Během výkopových prací poblíž Edinburského hradu v Irsku se našly základy původního opevnění pocházejícího z 16. století. Ukryty byly téměř dva metry pod zemí. Nejprve se podařilo objevit zbytky zdí o šířce dvou stop. Ta je považována za součást obvodové zdi, tvořící severní hranici mezi městem a hradem. Při dalších výkopových pracích pak byly nalezeny další zbytky základu, které nespíše patřily obranné baště.
http://news.bbc.co.uk/
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

hm dost zajímavé, ale nejvíc asi to upalování :-D

opravte ma ak sa mylim, ale Edinburg je v Skotsku. O Edinburgu v Irsku nic neviem

joo dííík, jsem to spletla, opravíme to

tak tak Skotsko.. na tom hrade som bol a ma fakt nieco do seba ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru