ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 6. 12.11 – 5. 1.12 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Nález bronzové přezky dokazuje kontakt Eskymáků s Novým světem

Unikátní nález se v prosinci povedl archeologovi Johnu Hoffeckerovi z University of Colorado v Boulderu. Na aljašském poloostrově Seward objevil 1400 let starou bronzovou přezku asijské provenience. Podle vědců je to důkaz, že tehdejší Asiaté byli v kontaktu s takzvaným Novým světem. Jejich myšlenku podporuje také fakt, že asijský ostrov byl v době ledové součástí pevninského mostu spojujícího Asii se Severní Amerikou. Přezka byla součástí koňského postroje, kde se přesně vzala na americký kontinent vědci zatím netuší. Eskymáci totiž neuměli vyrobit bronz, může se jednat o důkaz zámořského obchodování mezi Asiaty a Američany.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Na švédském nábřeží se ukrývalo pět trupů historických lodí

Pět trupů historických lodí nalezli v polovině prosince švédští archeologové, když opravovali stockholmské nábřeží Strömkajen. Pochází ze šestnáctého až osmnáctého století. Pravděpodobně byly vyrobeny v královské loděnici. Vraky jsou v dobrém stavu a některé měří až přes dvacet metrů. Nacházely se v nich také předměty pro denní potřebu. Vědcům můžou napovědět, jak žili tehdejší lidé.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

V roce 2012 nebude konec světa, tvrdí vědci

O konci světa v roce 2012 podle mayského proroctví toho už bylo napsáno mnoho. Věci nyní přiznali, že mají druhý širší záznam, kde se nachází rok 2012. Zatím ho nezveřejnili. Záznam byl ukrytý v troskách mayské svatyně Comalcalco. V nejbližší době ho vědci ani zveřejnit nechtějí. Zatím ho zkoumají. Proroctví o konci světa pochází z desky Tortuguero nalezené na jihu Mexika. 

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Obyvatelé Pompejí skladovali odpadky na střechách domů

Nechutný způsob ukládání odpadu v Pompejích odhalil nejnovější výzkum archeologů ze Cincinnatské univerzity. Odpadky nechávali uklízeli na střechu domů a také do ulic. Neměli žádný systém likvidace. A to často vedle nádrží s pitnou vodou. Odpadky házely navíc také do pohřebišť mezi lidské pozůstatky. Mimo to tam pohřbívali také zvířata, například psy a koně. Do hromadných hrobů házeli také střepy z rozbitých nádob nebo sutiny z domů.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Lázeňský dům nalezli dělníci při stavbě vodovodu

Pozůstatky starobylého lázeňského domu z byzantské doby objevili dělníci během prací na novém vodovodu v Judských horách. Dům má rozlohu 400 metrů čtverečních,  má tři místnosti a je 1600 let starý. Patří k němu i nádvoří s bazénem, který se nachází v jednom z rohů. Lázeňství v byzantském období podle vědců navazovalo na římskou tradici.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Pisoár císaře Wilhelma nalezli na dně Baltského moře

Němečtí námořní archeologové nalezli na dně Baltského moře kus porcelánu. Konkrétně ve vraku křižníku Udine potopeného britským královským námořnictvem v I. světové válce.  Po prozkoumání nálezu odborníci zjistili, že byl součástí speciální koupelny určené pro císaře. Pravděpodobně se jedná o část z pisoáru, který používal císař Wilhelm, který se během válečných bitev na lodi zdržoval. Archeologové nyní plánují podrobnější výzkum celé oblasti.

Archeologické zprávy pro hledače s detektory kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru