ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 10. 9. – 16. 9. 2012

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Ornitolog našel obří lví hlavu, používali ji při obřadech

Archeologie a detektory kovůBulharští archeologové prozkoumávají obří lví hlavu z dob trojské války. Našel ji německý ornitolog v jeskyni ležící na východě země v provincii Rhodopes, když studoval chování místních ptáků. Socha pochází z doby bronzové, asi z druhého století před naším letopočtem. „Lev byl v té době nesmírně důležitým symbolem moci,“ uvedl archeolog Nikolaj Ovcharov. (na snímku) Dodal, že sochu zřejmě používali během obřadu na podporu plodnosti.

„Na začátku každého roku Thracian králové v jeskyních obětovali zvířata,“ dodal Ovcharov. Nalezená lví hlava bude vystavena v Okresním vlastivědném muzeu ve městě Kardzhali.

 

Na dně Dunaje ležel neporušený vrak středověké lodi

Archeologie a detektory kovůNejvětší evropská řeka – Dunaj „skrývala“ ve svých vodách vrak středověké lodi. Minulý týden ho nalezli maďarští archeologové. Loď byla částečně zahrabaná v bahně a štěrku v blízkosti nábřeží v Tahitótfalu, asi 18 km severně od Budapešti.

Na délku má čtyřicet metrů, na šířku deset. Je vyrobená z dubového dřeva. „Jen pár lodí tohoto druhu bylo nalezeno v Evropě," řekl, spolupracovník Národního úřadu pro kulturní dědictví Attila J. Tóth.

Potopení lodi bylo pravděpodobně jen nehoda. „Lodě pluly díky velkým kormidlovým veslům, manévrování bylo velmi těžké. Nehody se stávaly velmi často," přiblížil Tóth.  Podrobnější průzkum místa nálezu komplikuje odborníkům špatná viditelnost v řece. Podle předběžného odhadu archeologů pochází loď ze čtrnáctého století.

Jeskyně Vela Spila je plná hliněných figurek

Detektory a archeologieTřicet šest fragmentů z pálené hlíny, vyhloubeného v září v jeskyni Vela Spila na ostrově u pobřeží Jaderského moře, tvoří druhou největší sbírku nejčasnějších lidských experimentů s keramickým uměním. Jsou 15 až 17,5 tisíc let staré.

Nejvíce realistický kus ze sbírky je tmavě hnědá figurka zvířete, pravděpodobně se jedná o koně. Nejstarší a největší sbírka figurek z pálené hlíny, asi 30 tisíc let stará, se nachází v České republice, patří k ní slavná Věstonická Venuše.

Archeologové objevili kostel, ve kterém je pohřbený Richard III.

Po jeho porážce v bitvě u Bosworth v roce 1485 byl král Richard III. pohřben v klášteře františkánů, který byl ale později zbourán. V srpnu archeologové zahájili pátrání po ztraceném hrobě pomazaného krále Anglie. Na začátku září prohlásili, že se jim podařilo nalézt pozůstatky středověké budovy, která je podle archeologů součástí zbouraného kláštera. Potvrzují to podlahové dlaždice, fragment vitráže oken a střešní krytina. „Je to pro nás významný krok k nalezení ostatků Richarda III.,“ uvedl archeolog Richard Buckley.

Detektory kovů a archeologie

300 tisíc let staré oštěpy našli archeologové v dole s hnědým uhlím

Archeologie a detektory kovůOsm velmi dobře zachovalých hrotů oštěpů, které jsou neuvěřitelných tři sta tisíc let staré, nalezli němečtí archeologové v povrchovém hnědouhelném dolu v Schöningenu.

Jedná se o doposud nejstarší objevené lidské zbraně. Pravděpodobně patřily členům heidelbergského druhu homo, i když tam doposud nebyly nalezeny žádné lidské ostatky. Homo heidelbergensis žil mezi lety 600.000 až 300.000 a může být přímý předek jak homo neanderthalensis, tak homo sapiens.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nikolaj Ovcharov se asi trochu seknul v datování.

to je chyba v té původní zprávě, určitě tam má být druhého tisíciletí př. n. l. .
díky za upozornění :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru