Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektory kovu 12/2016

Kategorie: Archeologické zprávy

Na Kypru našli hrob se zlatými šperky

Hrob plný vzácných předmětů našli archeologové na Kypru. Pochází z pozdní doby bronzové.  V hrobě se nacházely zlaté šperky jako čelenky, perly i náušnice. Kromě toho také bohatě zdobené keramické nádoby. Tyto nálezy potvrzují fakt, že Kypr hrál velkou úlohu mezi obchodníky. Archeologický průzkum provádí už sedm let odborníci z univerzity v Gothenburgu (Švédsko). Hrob ohrožovala eroze půdy, proto ještě před vykopáním zkoumali radarovým zařízením. Byl hluboký asi dva metry. „Pomocí radarového zařízení jsme našli asi sto podzemních jam, většina z nich byly studny,“ poznamenal vedoucí archeologického týmu Peter Fischer.

Hrob se zlatými šperky nalezený detektorem kovů

Foto: http://popular-archaeology.com

Starověkou jídelní sadu objevili v Turecku

Archeologové pracují v západní části provincie Manisa (Turecko). Našli starověký jídelní set, který pravděpodobně tenkrát lidé používali k podávání večeře. Možná byl dokonce součástí nějakých rituálů. Sada obsahuje hrnce na vaření, poháry a džbány. Archeologové u nádobí našli také hliněné sošky znázorňující bohy a bohyně. Předměty vybádali v úřední budově, která byla postavená v roce 150. Archeologický výzkum bude pokračovat v září.

Foto: www.hurriyetdailynews.com

Na zlaté destičky psali texty pro bohy a démony

Zlaté destičky našli archeologové na nalezišti Viminatium ve východním Srbsku. Konkrétně na místě, kde bylo v minulosti hlavní město římské provincie Moesia. Na podobných tabulkách se nacházely texty, ve kterých Římané proklínali své sousedy, příbuzné a lásky. Často třeba zmiňují ďábla. Texty jsou v řečtině i latině. Občas nejsou příliš srozumitelné. Asi je vytesávali lidé, kteří si přáli, aby jejich slovům rozuměli jen bohové a démoni. „Zlatá destička je důležitým nálezem. Ukazuje, jak luxusní život lidé ve Viminatium vedli,“ řekl Miomir Korac, vedoucí archeologického týmu. Odborníci se domnívají, že Viminatium mělo ve 4. století našeho letopočtu kolem čtyřiceti tisíc obyvatel. Zničeno bylo po invazi Slovanů o dvě století později.

Zlaté destičky nalezené detektorem kovů

Foto: http://www.nbcnews.com

Na Sibiři našli 2000 let starý psí hřbitov

Pečlivě pohřbené pozůstatky psů na 2000 let starém hřbitově našli archeologové v blízkosti polárního kruhu na Sibiři. Tento objev odhalil blízké vztahy mezi zvířaty a lidmi. Psi pravděpodobně sloužili jako domácí zvířata, někdy jako zdroj potravy i oběť během rituálů. Nejzajímavější je, že na hřbitově je pohřbených 115 psů. Obvykle to bývá na jednom místě maximálně deset zvířat. Na pohřebišti našli archeologové také pozůstatky dvou spřeženích.

Detektory kovů a archeologie

Foto: www.livescience.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru