ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 13. 5. – 2. 6. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Sekl do stropu a začaly se sypat zlaté mince

V únoru 2012 začala rekonstrukce dlouho opuštěné budovy ve francouzském městečku Les Riceys. Jeden z pracovníků odstraňoval páčidlem kus starého stropu a začalo se na něj „sypat“ zlato. V budově kdysi byla stáčírna hroznů. Její majitel ještě před druhou světovou válkou obchodoval s Velkou Británií a Spojenými státy americkými. Nakonec objevili 495 zlatých amerických mincí pocházejících z období mezi léty 1851 až 1928. Odborníci odhadli jejich hodnotu na přibližně jeden milion dolarů. Za takovou částku byly mince také vydraženy. Nálezce dostane polovinu. Za peníze si chce postavit dům.

Hledání s detektorem kovů

Hledač pokladů našel ztroskotaný parník

Lovec pokladů E. Lee Spence objevil parník z devatenáctého století u pobřeží Jižní Karoliny (USA). Zloději na něm pašovali zbraně, zlato a peníze. Loď se podařilo identifikovat díky motoru a parametrům. Spence už objevil několik vraků. Parník je velmi dobrém stavu a relativně neporušený. Byla umístěná v hloubce asi čtyřiceti stop. Jedná se o britský parník Craigallion vyrobený v roce 1881 ve Skotsku. O tři roky později plul do New Yorku. Za rok ztroskotal na Bahamách.

Hledání s detektorem kovů

Tisíce maleb v mexických horách: zobrazují lidi i zvířata

Bezmála pět tisíc maleb našli archeologové v horách na severovýchodě Mexika. Na kresbách jsou vyobrazení lidé i zvířata. Jsou zřejmě výtvorem prehispánské skupiny, jejíž existence tam zatím nebyla potvrzená.  K přesnému určení, za jakého období malby pochází, použijí archeologové takzvané radioaktivní datování. Období už vědcům napověděly například obrázky lovce, který používal k odchytu zvířat oštěp. 

Hledání s detektory kovů

Rituální masky z druhého století objevili archeologové

Dvě dřevěné masky nedávno objevili archeologové v japonském městě Nara. Pochází zřejmě z  druhého století. Jsou vyrobené z borovice – šířka 7 centimetrů, na výšku 23 centimetrů a tloušťka dřeva 5 milimetrů.  Podobné masky byly nalezeny v Makimuru, ale jsou o několik desítek let mladší. Používá se ještě dnes během rituálu, na kterém zahání démona.

Hledání s detektorem kovů

Američtí lékaři restaurují kameníka z města Théby

Lékaři z bostonské nemocnice zrestaurovali nejstarší kompletní mumii, která se objevila na území Spojených států amerických.  Nemocnice získala mumii jako dar od města v roce 1823. Odborníci museli odstranit především z tváře ložiska soli, která prosakovala do tkání. Upravit potřebuje také rakev, aby mohli mumii vystavit. Zemřelý je čtyřicetiletý kameník, který žil v Thébách. Nikdo přesně neví, jak žil a zemřel. Mumii daroval USA jeden egyptský diplomat.


Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

O pár desetiletí později od velkorysého daru města Bostnu své nemocnici, topili amíci mumiemi v parních lokomotivách.Přivezli jich z Egyptu plné lodě a protože byly levnější než uhlí a líp se přikládaly stal se z nich opravdu supr po americku kulturní otop... :-/

Pozorný čtenář si možná všimne pozoruhodného faktu, že parník, který ztroskotal na Bahamách, byl objeven u pobřeží Jižní Karolíny. Že by silné mořské proudy vláčely ocelový kolos po dně cca 1000 km? To asi ne. Na rozdíl od Viky mi to nedalo a trochu jsem zapátral. Zjistil jsem, že Craigallion ztroskotal hned 2x. Poprvé skutečně na Bahamách roku 1885, když byl, poté, co se dostal do potíží, vržen na útesy. Vrak se nicméně podařilo zachránit. Po opravě byl přejmenován na Ozama a pod tímto novým jménem pak sloužil až do roku 1894, kdy se mu podařilo ztroskotat podruhé, tentokrát definitivně. Získání těchto informací mě stálo asi 10 min času...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru