ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 15. 7. – 28. 7. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Detektorem kovu našel zlatý přívěšek ve tvaru Thórova kladiva

Nadšený hledač s detektorem kovu Devin Wormsleycorr objevil zlatý přívěsek ve tvaru Thórova kladiva (Thór – severský bůh hromu). A to v Lincolnshire, který se nachází na východě Anglie. Hledač nyní čeká, zda bude objev prohlášený za poklad. Přívěšek se mu podařil najít po prvních deseti minutách hledání. Wormsleycorr si nejprve myslel, že se jedná o kříž. Až poté, co zkontaktoval historika Adama Daubneyho zjistil, že objevil něco úplně jiného. Přívěšek pochází z desátého století, váží 3,65 gramu. Podobné přívěšky byly ve Velké Británii objevené pouze tři. Nejčastěji je vyráběli z bronzu nebo stříbra, ve zlatě jsou velmi vzácné.

Hledání s detektory kovvů

Nález další ztracené vesnice: tentokrát u Nottinghamshire

Stará dlažba a kousky keramiky. Indicie, podle kterých se archeologové domnívají, že našli pod městem Nottinghamshire ztracenou vesnici. Podle odborníků pochází z období před dobytím Normanů. Archeologové budou v bádání pokračovat, získali dotaci ve výši téměř šesti tisíc liber. Ve vesnici zřejmě byla náves, chalupy, statky a na vrcholu středověká kaple. Nalezené zbytky keramiky podle archeologů spadají do začátku druhého století.

Palác krále Davida? Ano, opravdu existoval

Byla to jedna z největších staveb v království židovském. Řeč je o paláci krále Davida. Jeho pozůstatky našli na konci července izraelští archeologové. Výzkum oblasti trval sedm let, archeologové získali důkazy o budování státu a správní organizaci v době krále Davida. Palác byl pravděpodobně zničený v boji proti Pelištejcům v roce 980 BC.  Důkazy o dobře spravovaném království mají podle historiků dalekosáhlé důsledky pro archeologii, historii a biblická studia. Archeologové zkoumali oblast Khirbet Qeiyafa, která se nachází třicet kilometrů jihozápadně od Jeruzaléma na vrcholu kopce, která na severu ohraničuje údolí Elah. Jedná se o klíčovou strategickou polohu v biblickém židovském království.

Archeologové: zřejmě jsme našli část Ježíšova kříže

K bibli se váže také další z červencových nálezů. Tentokrát se týká výzkumu pozůstatků chrámu Balatlar v provincii Sinop na severu Turecka. Archeologové věří, že se jim podařilo objevit část kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Nacházel se v kamenné truhle. Zda archeologové opravdu našli kus posvátného předmětu, musí prokázat analýza. Záhadou také zůstává, jak se dostal až k Černému moři. Vysvětlením by mohly být křížové výpravy, při nichž si jejich účastníci část kříže nosili sebou jako vzácné relikvie.

Archeologové prý našli v Polsku hrob upíra

Čtyři záhadné kostry objevili archeologové u polských Gliwic. Průzkum prováděli před stavbou obchvatu. Zvláštní je hrob tím, že mrtvoly tam pohřbili podle tradic, jakými se ukládali do země upíři. Například hlavu mají mezi nohama. Archeologové se domnívají, že hroby pochází z raného středověku. Přesné data pohřbu určí až další testy. Jednou z teorií je také, že pohřbení lidé zemřeli na choleru. Poslední případ pohřbívání podle upírských tradic z Polska je z roku 1914. Mrtvola měla stejně jako v nejnovějším případě hlavu mezi nohama.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jako vždy pěkné a poučné.Dík.

Super čtení. Děkuji. ;-)

Zajímavé :-) :-)

No,znám docela hodně lidí co mají i za života hlavu mezi nohama... 8-)

Luxusní přívěšek, to u nás člověk nikdy nenalezne :,-(

Beowulf: No stejný už asi ne, ale něco podobného by se určitě našlo i u nás. Jenom u nás je, myslím, menší šance, že se podobný nález dostane do správných rukou...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru