ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 15. až 16. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Dělníci kopali novou kanalizaci, narazili na 2000 let staré potrubí

Na novou kanalizaci si musí počkat obyvatelé Jeruzaléma. Dělníci se sice už pustili do práce, jenže během kopání narazili na východě města na starodávný akvadukt. Ještě před dvěma tisíci lety byl hlavním přívodem vody ve městě. Zažil ale také mnohokrát období sucha. Jeruzalémští ho přestali používat teprve před sto lety, kdy ho nahradil moderní elektricky ovládaný systém. „Před pěti sty lety byla kanalizace otevřená. Pak ji ale zakryli, aby nedocházelo ke kontaminaci vody,“ uvedl archeolog Ya'akov Billig. Potrubí nyní tým vykopává z podzemí, v budoucnosti ho chce vystavit, aby si ho mohla prohlédnout veřejnost.  

Archeologické zprávy pro hledače s detektory

Foto: www.discovery.com

Archeologové se pochlubili, že našli poklad piráta Kidda

Tým amerických průzkumníků v květnu oznámil, že objevil stříbrný poklad z neslavného sedmnáctého století. Nachází se prý ve vraku u pobřeží Madagaskaru, kterému šéfoval slavný skotský pirát William Kidd. Konkrétně archeologové narazili na padesátikilogramový stříbrný pruh. Kapitán Kidd, který se narodil ve Skotsku asi v roce 1645, byl nejprve zaměstnaný u britských úřadů. Stal se ale pirátem a nemilosrdných zločincem. Po rabování pokladem naložené lodi v roce 1698 byl chycený, uvězněný a souzený britským parlamentem. V květnu 1701 ho oběsili.  Osud jeho kořistí však dodnes zůstává záhadou.

Nález stříbra detektorem kovů

Foto: www.discovery.com

Tisíc let starý džbán na víno zůstal neporušený

Půl metru pod zemí na parkovišti v Sydvestjysk (Dánsko) našli archeologové neporušený džbán, který se používal na víno a je vyrobený ve francouzském stylu. Je tisíc let starý a téměř neporušený. Byl vklíněný mezi urnami. „Džbán je příkladem nekvalitnější vyrobené keramiky na severu Evropy. Podobný jsem ještě v Dánsku neviděl. Hřbitov je plný překvapení, ale tento nález zastavil veškerou práci. Nemohli jsme uvěřit vlastním očím,“ uvedl archeolog Ekstra Bladet.

Archeologické nálezy

Foto: www.cphpost.dk

3500 tisíc staré zlaté předměty objevil zemědělec

Zlaté předměty předběžně datované do let 1600 až 400 před naším letopočtem objevil zemědělec v blízkosti městečka Jaslo v Podkarpatské Rusi. „Jsou to tři zlaté náramky spojené zlatým drátkem. Zemědělec je našel, když pracoval na poli. Zachoval se velmi čestně a hned informoval úřady,“ sdělil archeolog Jan Gancarski. Podle jeho slov je to unikátní nález, který v této oblasti nemá obdoby. Přesné místo nálezu zůstává tajné.

Hledání zlata detektory kovů

Foto: www.scienceinpoland.pap.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkné

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru