ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 18. 2. – 3. 3. 2013

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

U Tel Avivu objevili lis, zřejmě sloužil na zpracování hroznů

Pozůstatky lisovacího zařízení z druhého období Byzantské říše nedávno našli archeologové u Tel Avivu (Izrael). Odborníci se domnívají, že ho mohli používat na lisování hroznů. Popřípadě také k výrobě alkoholického nápoje z rostlin, které rostly v tamním regionu.  Ten je známý svou bohatou a různorodou hospodářskou tradicí. Zařízení je rozděleno do několika zpevněných ploch, které jsou vyrobeny z bílé průmyslové mozaiky. Archeologové se domnívají, že objevili pouze malou část celého zařízení.

Lis na hrozny

Objevy na Arabském poloostrově, odborníky zaujala soška koně

Nedávné archeologické objevy na Arabském poloostrově odhalily důkazy o dříve neznámé civilizace založené v nyní suchých oblastech ve středu pouště.  Archeologové objevili kamenné nástroje, šípy, malé škrabky a různé zvířecí sochy, včetně ovcí, koz a pštrosů. Největší zájem vzbudila u archeologů soška koně (na fotce). Podle viceprezidenta pro cestovní ruch a starožitnosti v Saudské Arábii Ali bin Ibrahim Al Ghabbana jsou artefakty staré přibližně devět tisíc let. Odborníci se také zamýšlí nad dosud prezentovanou informací, že koně zkrotili a začali využívat lidé před šesti tisíci lety v západním Kazachstánu.

Soška koně

Tabák kouřili ze speciálních trubek, potvrdila analýza

Vědci odhalili, jak dříve kouřili tabák v severním Pacifiku.  Bylo to pomocí zvláštních trubek (na fotce). Archeologové je nedávno objevili ve městě Pleasanton v Kalifornii. Zbytky tabáku na trubkách potvrdila analýza, jejich stáří odborníci odhadují na osm set let. Odborníci jsou přesvědčení, že kouření tabáku a užívání a dalších psychoaktivních rostlin je poměrně staré. Kouření bylo například součástí dávných rituálů. Archeologové objevili několik trubek už dříve, ale nešlo analyzovat, zda jsou na nich zbytky tabáku.

Trubka pro kouření tabáku

Detektorem kovu našel měděný zvon

Rob Fallen chodí pravidelně hledat s detektorem kovu společně se skupinou přátel. Nedávno si pořídil detektor kovu Minelab CTX3030.  Na konci února na jedné z takových hledačských vycházek, objevil na jednom z polí v Blairgowrie (Skotsko) měděný zvon. A to doslova na poslední chvíli. Skupina hledačů totiž neměla zrovna šťastný den, našli jen pár drobných bezcenných předmětů, tak se rozhodli hledání brzy ukončit. Nalezený zvon pochází podle odborníků zřejmě z prvního století a mohl sloužit k odhánění zlých duchů.

Měděný zvon

Připravovali stavbu parkoviště, našli mince

Nečekanou situaci zažili dělníci ve městě Kingston (Jamajka), když připravovali stavební místo na stavbu nového parkoviště.  Narazili na více než sto let starou rezavou lahvičku. Na místo se ihned seběhli všichni dělníci. Když lahvičku otevřeli, vysypali se z ní stříbrné mince, medailonek a kus pergamenového papíru. Mince byly částečně zrezivělé, pochází z období mezi léty 1860 až 1920. Na medailonku je vyrytý obraz muže, který drží bibli.

Mince nalezené detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda... ;-)

tenhle víkend bych moh taky najít nějakou pěknou lahvičku, ikdyž parkoviště stavět nehodlam :-D

myslím že takovéto články jsou nejzajímavější 8-)

Nedá mi to a s tou trubkou se odkazuji na můj artefakt z července 2012.Moooc podobné.I když archeologové říkají něco jiného. :-)

Zdravim vsechny,muze mi nekdo poradit?Chtel bych si poridit detektor,ale nevim jestli je lepsi s displejem nebo bez.Diky modrej

Tak chlapy. Aky je svet malicky. Pana Roba Fallena poznam osobne. Mam ho dokonca mezi priatelmi na facebooku. Kupoval som od neho moj prvy detektor.(prihodil mi k nemu nieco na kopanie, pinpointer a popruhy) Je to skvely chlapik a ma rad rychle auta a rychlu jazdu. Ma terennu hondu. Tusim mal aj opetacky na sude koli rychlej jazde. Doprajem mu taketo nalezy zije v zaujimavej oblasti.
.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru