ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 19. AŽ 22. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Zlaté spirály objevili v Dánsku, jsou jich už dva tisíce

Dánské národní muzeum se pyšní novým nálezem. Archeologové objevili zlaté spirály,  které byly zřejmě používány k náboženským obřadům v době bronzové. V té době předkové Dánů uctívali slunce. Archeologové našli spirály v místě, kde se už dříve objevily čtyři zlaté náramky. Výzkum bude nadále pokračovat. Počet nalezených spirál se vyšplhal až ke dvěma tisícovkám. Jedná váží 200 až 300 gramů. Je to poprvé, co byly podobné spirály nalezené na území Dánska. „Zatím přesně nevíme, na co sloužily. Mohl být nimi olemovaný klobouk nebo byly všité do oděvu. Také je mohl mít někdo vetkané ve vlasech,“ domnívá se archeolog Flemming Kaul od Národního muzea v Dánsku.

Foto: www.thelocal.dk

Pozůstatky pravěkého sídliště loví v řece

Na pravěké sídliště narazili britští archeologové poblíž hrabství Cambridgeshire. Jeho stáří odhadují mezi 800 až 100 lety před našim letopočtem. Zničil ho požár přibližně před třemi tisíci lety. Raritou jsou nalezené staré nádobí se zbytky jídla či textilie. Pozůstatky věcí a obydlí se nachází v řece, která byla u sídliště. „Očekáváme, že najdeme další předměty. Možná i lidské pozůstatky,“ uvedl archeolog Kasia Gdaniec.

Foto: www.culture24.org.uk

Dvě děla vylovili z mořského dna

V moři u Irska objevili archeologové dvě děla. Patřily španělské armádě, pochází z šestnáctého století.   Jsou ve velmi dobrém stavu. Mají na sobě vyobrazené svaté, které uctívali ve Španělsku. Na dně moře skončily pravděpodobně společně s vrakem lodi La Juliana, která obchodovala mezi Španělskem a Itálií, posléze se stala součástí flotily, která napadla Anglii. Plavidlo byla velké, vážilo 860 tun, mělo 32 zbraní, 325 vojáků a posádku tvořilo 70 lidí.

Foto: www.belfasttelegraph.co.uk

Vzácný džbán na víno našli studenti

Půl metru pod zemí na parkovišti v Jutsku (dánský poloostrov), vklíněný mezi jinými urnami a hrobkami, objevili archeologové naprosto neporušený francouzský džbán na víno. Je více než tisíc let starý. Archeologové jsou z něho nadšení. Říkají, že je to ukázka nejhezčí keramiky vyrobené na severu Evropy v té době. „Džbán je velký asi jako malá konvice. Objevili ho studenti archeologie z Univerzity v Aarhus, během cvičných vykopávek,“ sdělil Morten Søvsø z muzea v Sydvestjyske. Dodal, že džbán vypadá jako mistrovské dílo z francouzských nebo belgických dílen.

Foto: www.cphpost.dk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru