ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU – 2. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Únikový tunel objevili archeologové pod starověkým městem

Záhadný tunel našli archeologové pod starověkým městem Geshur v blízkosti Galilejského moře. Podle některých teorií ho prý používají bohatí obyvatelé jako únikovou cestu v době nepokojů. Výzkum tunelu je teprve na začátku. Podobné únikové tunely už archeologové na jiných starověkých místech našli. Složily například králi Sedechiášovi v době, kdy Jeruzalém obléhali Babyloňané. Nález podzemních měst není nic neobvyklého. Například pod oblastí Levanta ve východním středomoří se nachází celý systém podzemních staveb.   

Archeologické zprávy

Foto: www.popular-archaeology.com

Překopával zahradu a našel hrob kováře

Zemřel už před tisíci lety ale až nyní objevili jeho tělo. Hrob kováře našel v norském v Sogndalsdalenu Leif Arne Nordheim, když překopával dlaždice na své zahradě. Tento objev norští archeologové prohlásili za jeden z nejlepších v minulém roce. „Ukázalo se, že je to jeden z nejbohatších hrobů zkoumaných v posledních letech v této oblasti,“ uvedl archeolog Asle Bruen Olsen z Univerzity v Bergenu. Kováře totiž pohřbili s velkým množství osobních věcí asi šedesáti včetně kladiva, bez kterého se žádný takový řemeslník neobejde. Dále potom s holícím strojkem, nůžkami na střihání vousů či pinzetou.

Archeologické zprávy

Foto: www.sciencenordic.com

Čeští archeologové se znovu zařadili mezi špičku

O archeolozích z České republiky opět hovoří celý svět. Podařil se jim skvělý nález v Egyptě – hrobku ženy faraona Reneferefa. Čeští archeologové nyní mají nejlepší data k období páté dynastie. V okolí Abúsíru bádají ž několik let. „Opět jsme rozšířili naše znalosti. Takové objevy se podařily jen několika světovým institucím,“ řekl šéf českého egyptologického týmu Miroslav Bárta. Poslední významný objev se jim podařil na jaře minulého roku, a sice otevření komory vysokého hodnostáře.

Archeologické zprávy

Foto: www.looklex.com

Zlatou šoku kočky našli v kazachstánské mohyle

Vzácné starověké artefakty našli v kazachstánském městě Almaty v mohyle Kok Kainar. Jedním z nich je zlatá soška kočky. Pochází ze čtvrtého století před naším letopočtem. Je vyrobená ze dvou částí k sobě spojených. Druhý nález je zlatý talíř s obrázkem ptáka, podle odborníků se jedná o heraldický motiv. Poslední nález bylo bronzové zrcátko s rukojetí pocházející z druhého století před našim letopočtem.

archeologické zprávy

Foto: www.en.tengrinews.kz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kovářskej holící strojek, to je zajímavý. Asi to bylo při tom testování nastavení v tom starověku trošičku vo dršťku :-) Dobrý, čtu to rád.

Asi pradědeček Brauna,...nebo Philips ?

Před českými egyptology klobouk dolů,hlavně pan profesor Verner :-O

Super, jako vždy. :-)

Super, jako vždy. :-)

Tak 'zlatou šoku' bych měl asi taky, kdybych našel sošku ze zlata :-D
Jinak super archeo zajímavosti ;-)

Kovář dobrej ale zlatní by byl lepší. :-P

Klávesnice blbá, samozřejmě zlatník............

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru