ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 26. AŽ 30. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Padesát kožených bot ze středověku objeveno v Oxfordu

Až do prosince budou archeologové prozkoumávat naleziště v blízkosti městských hradeb Oxfordu. Už nyní se ale mohou chlubit výbornými nálezy. Vybádali dřevěné a kožené předměty jako například padesát starých kožených bot a tašku. Anebo dřevěnou misku. Přestože tyto předměty pochází ze středověku a jejich původní majitelé je zřejmě používali dennodenně, archeologové se radují z jejich dobrého stavu. „Tyto nálezy jsou pro nás vzácné pomalu jako zlato. Ukazují nám, jak tehdejší lidí asi žili, v čem chodili, z čeho jedli. Stáří předmětů odhadujeme minimálně na 700 let,“ uvedl vedoucí projektu Ben Ford.

BotyFoto: www.bbc.com

Zkoumali starou římskou cestu, našli amforu

Skoro rok zkoumali archeologové starověkou cestu, která se nachází v blízkosti Ipplepen (malá vesnička v hrabství Devon v jihozápadní Anglii). Našli velký kus amfory. Archeologové se domnívají, že sloužila k přepravě potravin po celé Evropě – konkrétně z Říma do Británie. V amforách se například převáželo víno a olivový olej. Nádoba byla polámaná, proto ji museli archeologové vytáhnout ze země velmi opatrně. „Je vzrušující vědět, že jsme našli předmět, který cestoval stovky mil přes zemi a moře,“ řekl archeolog Danielle Wootton. Právě hrabství Devon je bohaté na objevy z doby římské.

římská amfora

Foto: www.upi.com

Detektorem kovu našli manželé knoflík a nůž

Manželé Christopher and June Preece jsou vášnivými hledači s detektory kovu. V červenci našli v Oxfordshire nůž z doby bronzové vyrobený z mědi, a také knoflík ze sedmnáctého století. Předměty odevzdali úřadům, které se věnují starožitnictví. „Byli bychom rádi, kdyby artefakty vystavili v muzeu v Oxfordshire, aby si je mohli prohlédnout lidé,“ uvedli manželé, kteří se věnují nejen hledání, ale také samotné historii.Foto: www.iwcp.co.uk

Staletí starý Korán objevili v univerzitní knihovně

Pracovníci univerzity v Birminghamu vůbec netušili, jakou vzácnost mají v místní knihovně. Díky radiokarbonové analýze zjistili, že jeden z Koránů je nejméně 1370 let starý. Stránky muslimského svatého textu zůstaly nepovšimnutý v univerzitní knihovně téměř století. Rukopis uschovávali společně s výběrem jiných blízkovýchodních knih a dokumentů. Texty koránu byly napsané na ovčí a kozí kůži. „Je to fantastický objev, který bych nečekal ani v těch nejdivočejších snech,“ řekl vědec Alba Fedeli.

Koran

Foto: www.bbc.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

no jestlipak se v tom starým koránu píše něco o džihádu :-(

Až to prostudují odborníci, tak nám snad dají vědět, jaké je "islám" mírumilovné náboženství! Jen ale, aby pospíšili, než se to stane zbytečným.... o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru