ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 3. 6. – 30. 6. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Prsten syna Viléma Dobyvatele vydražili za 12 tisíc liber

Středověký prsten nalezený hledačem s detektorem kovu v Hampshire byl prodaný za dvanáct tisíc liber. Čtyřiadvaceti-karátový šperk objevil Peter Beasley v roce 2008. Odborníci se domnívají, že patřil nejstaršímu synovi Viléma Dobyvatele – Robertovi. Na jedné straně je totiž vyryté jeho jméno, na druhé potom DVX, což je značka typická pro vévodu. Šperk si mohli zájemci prohlédnout v sále Goldsmiths v Londýně. Podle odhadu má hodnotu 60 až 80 tisíc liber, tuto částku v aukci nikdo nenabídl.

Hledání s detektory kovů

Zlatý přívěšek prohlásili za poklad

Zlatý anglosaský šilink objevený Paulem Flackem byl prohlášený za poklad. Hledač ho našel detektorem kovu v Mildenhall v únoru tohoto roku. Mince byla upravená jako přívěsek a pochází z období mezi léty 660-680AD.  Zájem o odkoupení šperku má Norwich Castle Muzeum. Cenu přívěšku stanoví nezávislá komise. Polovinu dostane tradičně nálezce a druhou část pak majitel pozemku.

Hledání s detektorem kovů

Archeologové našli nejstarší písmo na světě

Čínští archeologové objevili jedno z nejstarších psaní na světě. Některé znaky připomínají moderní čínské písmo.  Historici tvrdí, že nález je asi pět tisíc let starý. Písmena jsou vyryté ve více než 200 fragmentech z keramiky, kamene, nefritu, dřeva či slonoviny, které našli archeologové ve východní Číně. Doposud nejstarší známé pochází z Mezopotámie z období 3300 let před naším letopočtem. Nejstarší čínské písmo je vyryté na zvířecích kostech a je asi 3600 let staré.

Hledání s detektorem kovů

Slovenský archeolog objevil mayské město

Tým archeologů pod vedením slovenského archeologa  Ivanem Šprajcem. V Mexiku našli pozůstatky mayského města.  Šprajc ho pojmenoval Chactun. Civilizace podle slovenského archeologa opustila město kolem roku 1000 našeho letopočtu, největší rozmach se tam odehrál přibližně v roce 800. Chactun je ukrytý v džungli ve východním Mexiku. Archeolog věří, že nález pomůže odborníkům odtajnit zánik mayské civilizace.

Hledání s detektorem kovů

Mozaika má motivy květů i geometrických tvarů, našli ji turečtí archeologové

Turečtí archeologové hlásí nové objevy. Na místním archeologickém nalezišti v Amasya našli například vzácnou mozaiku asi 2000 let starou. Obsahuje geometrické tvary i květy. Amasya má více než 8000 let tradici. Archeologové si myslí, že díky nálezům se jim podaří poodhalit historii této oblasti. Samotná mozaika má dvacet metrů čtverečních, je detailně zpracovaná, což naznačuje výbornou řemeslnickou práci zdejších lidí.

Hledání s detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

"Polovinu dostane tradičně nálezce a druhou část pak majitel pozemku". Proč to tady kur.....va nemůže fungovat taky. :-( Stěhuju se do Anglie, nebo nálezy budu vozit tam 8-) 8-) 8-)

Protože zdejsi archeologove jsou nenazrani :-P

Asi je špatně, když člověk hledá historii a chce na ní viydělat,... Každý říká koníček a polovina myslí na to, jak díky tomu zbohatne,.... Jinak to písmo... já v tom vidím jen škrábance :)

ano,ale měli by to být čínské znaky,podobné těm aktuálním :-O

ta mozaika je nádherná

Pavel102:určitě.i já to tak cejtím

No tady by ani anglický zákon nefungoval. Polovina majiteli? To by znamenalo jediné, přenášení artefaktů na svoje pozemky. Hradište by byla víc překopaná , jen prostě nálezy z nich by byly " odjinud" . Pokud nebude pro nálezce 100%, převládne česká vychcanost a povede to k rozmazání historie.

Tohle plivání na archeology je strašný. Příští týden na LP vyjde na toto témá článek. Můj .. :)

Ale jo. Klidně napiš co chceš. Pamatuji sbírky mincí v muzeu a kde jsou dnes. Dnes je dost hledačů, kteří mají hluboko do žlabu než ti co jsou u koryta. Proto prodáváme.

to Bat: tak tohle sem ani nepiš. Je vidět, že jsi na žádné akci s archeologama nebyl. Já na pár byl a je to super. Samozřejmě záleží na lidech ale z mojich zkušeností vím, že většina archeologů jsou fajn lidi a je s nima prima spolupráce. Kluci z HHb a dalších spolků mi dají určitě za pravdu. :-D

Stejně jesi na tom budeš chtít zbohatnout tak ti vyšší moc nedovolí nic pořádnýho najít, jesi to bude jedna věc tak to je originál a to prodat ani nejde-je to věc citová, pokud to bude depot mincí tak myslím že zbyde pro všechny :-) samozřejmě ne se záměrem na tom zbohatnout-protože vyšší moc ti to stejně nedovolí to najít 8-)

To bat: podobnou věc lze říci velice snadno. Prostě po někom plivneš. Pokud jak říkáš někdo něco ukradl, tak je potřeba to veřejně napsat. Začal bych tím že napíšeš v jakém muzeu ta sbírka byla.

Hned v úvodu tě ale musím upozornit, že archeologové do muzea věci nosí, pokud někde něco zmizí, neodnese si to archeolog, ale nějaký pracovník v muzeu, který se ke sbírkám dostane. Víc bude v článku a ty se prosím pochlap a napiš co a jak. Jinak je to jako vždy ......

Jak jsou tu dobří a špatní hedači, tak určitě jsou i mezi archeology černé ovce, ale to tak prostě vždy bude. Myslím, že nejde kvůli jedomu špatnému prodávat historii a být přesvědčen, že je vše ok.

modrasas: podle mě mu vyšší moc klidně dovolí to najít, ale potom nejspíš i zařídí to, že dopadne podobně jako ti dva nedávno ;-)

jj kalmare,, težká ruka vyšší moci si je najde,,, zítra už budu v terénu těším se jak malej whuhůůů

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru