ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 3. a 4. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Restaurátoři našli na koloseu záhadná čísla

Římské koloseum má dlouhou historii, přesto dokáže historiky překvapit ještě dnes. Nově restaurátoři našli záhadná červená čísla. Jsou napsaná římskými číslicemi X, L, V, I… Nachází se na vstupním oblouku do Kolosea. První někdo čísla vytesal a pak zabarvil načerveno, aby byla vidět z dálky. Podle odborníků pomáhala lidem v lepší orientaci, na které sedadlo si mají podle zakoupeného lístku sednout. Byl to nejrychlejší způsob, jak usadit dav diváků. I když byl vstup do amfiteátru zdarma, bylo nutné padesátitisícový dav zorganizovat. Uvnitř kolosea se nacházely čtyři typy sezení.

archeologické zprávy
Foto: http://rome.wantedworldwide.net/

V centru města našli archeologové šachové figurky

Během archeologického výzkumu v Northamptonu (Anglie) objevili archeologové šachové figurky pocházející ze středověku. Je to zatím nejzajímavější nález za poslední dva roky. Museli začít s mapováním kvůli připravované sanaci centra města.  Podobné figurky už archeologové našli během výzkumu anglických panských domů. Kromě toho objevili v Northamptonu také troubu, kterou používali sládci. Bude vystavená v nedalekém pivovaru.

archeologické zprávy
Foto: www.bbc.com

Detektorem kovu našel vzácnou válečnou známku

David Willott se zajímá o válečnou historii. Nedávno prozkoumával detektorem kovu bojiště-Stanley Gap Road. Našel vojenskou identifikační známu a za pomoci odborníků už rozklíčovali majitele. Je jím námořník John "Jacky" Siddans, který zemřel 4. Října 1942 ve věku 42 let. Podle historiků je velmi vzácné najít na již zmíněném bojišti ID známku, na které jsou ještě čitelné údaje. Nález dostanou pozůstalí vojáka nebo poputuje do vojenského muzea. Hledači na zmíněném bojišti objevili už dříve zbraně, pozůstatky výzbroje i letadel.

archeoogické zprávy
Foto: www.scmp.com

200 let starý mnich žije, tvrdí někteří vědci

Záhadné tělo mnicha zahaleného dobytčí kůží našli v lednu v Ulánbátaru (Mongolsko). Je výjimečně dobře zachované. Podle některých teorií je prý mnich dokonce v meditativním transu, tedy naživu.  Když prý dotyčný vydrží v tomto stavu přes tři týdny, scvrkne se, ale nezemře. Meditace maže hranici mezi životem a smrtí.  Tělo zkoumají odborníci v místním Národním centru soudního lékařství.  Konkrétní identita mnicha není známá, podle odhadů zemřel v 19. století.

archeologické zprávy
Foto: www.discovery.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobré to 8-)

Dobré to 8-)

to Dobré 8-)

Jo mnich je cool ...

Římský koloseum a na něm latinský číslice X, L, V, I…
Hmmm zajímavý. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru