ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 30. 9. – 3. 11. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Vzácná zlatá mince objevená detektorem kovu skončí v dražbě

Nedávno objevená mince hledačem s detektorem kovu skončí v aukci. Muž si přál zůstat v anonymitě. Podle odborníků by mohl být poklad vydražený až za třicet tisíc liber. Jedná se o 1700 let starou zlatou minci takzvaný solidus, na kterém je vyobrazený římský císař Licinius I. Hledač ji objevil v rozbláceném poli v hrabství Wiltshire (jihozápadní Anglie). Aukce se uskuteční 5. prosince. „Pouze tři minci tohoto typu jsou ve sbírkách muzeí ve Velké Británii,“ uvedl numismatik Christopher Webb.

Nálezy pomocí detektorů kovů

Na místě bývalé hasičské stanice našli poklad

Ruští archeologové tvrdí, že v centru Moskvy našli vzácný poklad. Skládá se prý z pětadvaceti předmětů, mezi nimiž jsou rukojeti nožů, kříže i ikony. Pod vrstvou hlíny byly ukryté přes dvě stě let.  Artefakty jsou opálené a zrezavělé. Kdo je ukryl, zatím archeologové zkoumají. V devatenáctém století se na místě nálezu nacházela hasičská stanice. Odborníci se domnívají, že předměty našli hasiči, kteří je ukryli. Prý se je báli prodat.

V hradu bylo ukrytých osmdesát artefaktů

Od roku 2010 turečtí archeologové prozkoumávají byzantský hrad Yoros ve čtvrti Anadolukavağı v Istanbulu. Badatelský tým se skládá z archeologů, historiků zabývajících se uměním, členů fakulty, vysokoškolských studentů i veterinářů. Letos se jim podařilo najít přes osmdesát artefaktů, z nichž většinu lidé každodenně používali. Jedná se o dlaždice, pelety, benátské sklo, flakony či mince. „Peníze pochází odjinud. Zřejmě jimi platili obchodníci nebo turisté z jiných oblastí. Mezi nálezy jsme našli také dýmky, které nám mohou přiblížit způsob vojenského života na hradě,“ uvedl archeolog Asnu Bilban Yalcin z istanbulské univerzity. Ve výzkumu bude tým pokračovat i v příštím roce. Pomocí speciálních laserů sestavili trojrozměrný model hradu.

Hledání s detektory kovů

Archeologové našli v Sýrii důkaz o nejstarší chemické válce

Mocnou pevnost v Dura – Europos před 1700 lety obléhali bojovníci perské říše. Už v roce 1930 objevili archeologové v jednom z vykopaných tunelů hromady pozůstatků mrtvých. Nyní našel archeologický tým pod vedením profesora Simona Jamese z univerzity v Leicesteru (Anglie) důkazy o tom, že Peršané použili chemické „zbraně“. V tunelu totiž objevili sklenici, ve které se nalézaly zbytky pryskyřičné látky smíchané s krystaly žluté síry. To je mimo jiné základ například pro takzvaný řecký oheň, který používali válečníci byzantské říše. Spojením těchto látek vznikla tekutá zápalná směs. O této nebezpečné směsi psal už v roce 360 před naším letopočtem řecký spisovatel Aeneas Tacticus, který se zabýval uměním války.

Hledání pomocí detektorů kovů

Bojovníka pohřbili s pěti oštěpy

Archeologové se před měsícem pustili do průzkumu pozemku v Colchester (jihovýchodní Anglie). V budoucnu tam má stát golfové hřiště. Během výzkumu našli asi dva tisíce let starý hrob, v němž byl pochovaný bojovník s pěti oštěpy. Pochází zřejmě ještě z období před obléháním britského ostrova římskými vojáky.

Nález hrotů kopí

Pokud se chcete podívat na starší Archeologické zprávy, poklepejte na odkaz: Archeologické zprávy na Lovci pokladu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé jako vždy :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru