ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 31. AŽ 34. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Meč se záhadnými znaky vystavují ve Velké Británii

V roce 1825 na dně řeky Witham v Lincolnshire (Velká Británie) objevili meč. Pochází z třináctého století. Nyní patří Britskému muzeu, které ho propůjčilo jako součást výstavy do Britské knihovny. Na první pohled vypadá obyčejně (meří 964 milimetrů a váží 1,2 kilogramu), ale na jedné straně má vyrytý záhadný náspis - NDXOXCHWDRGHDXORVI. Co písmena znamenají, dodnes nikdo neví. Britská knihovna proto na svých internetových stránkách požádala o pomoc čtenáře. Přihlásil se jim student historie Marc van Hasselt, který se věnuje středověku. Tvrdí, že podobné meče už dříve archeologové nalezli na území Polska, Francie, Švédska, Nizozemska a Velké Británie. Kovali je prý v Německu a jejich majitelé si na dávali různé znaky, které pro ně byly magické.

Meč nalezený detektorem kovů

Foto: www.discovery.com

Zde dna moře vytáhli zvon z bitevního křižníku

V květnu 1941 britský bitevní křižník HMS Hood atakoval na moři německou bitevní loď Bismarck. Britové chtěli uchránit tok amerických dodávek do Velké Británie. Jenže po patnácti minutách boje německá střela zasáhla HMS Hood, který šel ke dnu. Loď se potopila na dno Dánského průlivu. A s ním  přes 1400 členů posádky. Podvodní archeologové nově vyzvedli ze dna speciální technikou zvon, který byl součástí lodi. Bude umístěný k památníku padlých.

Foto: www.usni.org

Vzácnou zlatou byzanstkou minci našli bulharští archeologové

Archeologický tým pod vedením známého bulharského archeologa Nikolaje Ovcharova si připsal další úspěch. Ve starodávné vesnici Perperikon našli zlatou byzantskou minci. Pochází z jedenáctého století.  Mince je vyrobená z 23 karátového zlata. Je na ní vyobrazený císař Basil II. (976 až 1025) a jeho bratra císař Konstantin VIII. (1025-1028). Na rozdíl od obvyklého tetarteronu, který v Byzantské říši razili v desátém a jedenáctém století, je výrazně lehčí. „Takových jsou dva nebo tři ze sta,“ poznamenal Ovcharov. Mince je velmi zachovaná. Podle archeologů se zřejmě nepoužívala k běžnému placení. Kromě platidel našli také zbraně thracianských válečníků.

Foto: www.novinite.com

Pozůstatky starověké bojovnice našli v jižní Kazachstánu

Dokonale zachovalou kostru ženy objevili archeologové v jižním Kazachstánu. Podle všeho to byla bojovnice. Byla pochovaná s mečem a dýkou. Archeologové se domnívají, že žila v jedenáctém století. Pravděpodobně ve starém státě Kanguy.  Podle archeologů mohla vést skupinu nomádů. Pohřbená měla po pravici hroty ze šípů a malý nůž, po levici meč. V hrobě byly také sady misek a hrnců. To znamená, že žena byla pravděpodobně bohatá a vlivná. Oblast, kde archeologové hrob našli, zkoumají už třiadvacet let. Nalezené předměty  v hrobě budou vystavené v Národním muzeu  Kazachstánu. Neexistují záznamy, že by v jižním Kazachstánu podobný hrob někdy archeologové našli.

Foto: www.telegraph.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru