ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 4. 11. – 15. 12. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Zlatý kroužek objevený detektorem kovu prohlásili za poklad

Pod ostružníkem našel v roce 2010 v Staffordshire (Anglie) hledač Peter Amison detektorem kovu zlatý kroužek. Pochází ze sedmnáctého století. Až nyní ho odborníci prohlásili za poklad. Šperk je uložený v Britském muzeu. Zájem má o něj muzeum v Staffordshire, který chce nález vystavit. Uvnitř šperku je vyryté: „death has surprised my chiefest jewel.“  Kroužek je v dobrém stavu, obsahuje deset procent zlata. Jeho hodnota nebyla zveřejněná. Zřejmě sloužil jako ozdoba do vlasů. Je to takzvaný smuteční prsten. „Někomu se to může zdát morbidní, nicméně pro pozůstalé to byl způsob, jak být ve spojení se svým blízkým po smrti. Tyto prsteny sou typické pro viktoriánské období,“ uvedl Maureen Thomas v muzeu ve Staffordshire. Datace prstenu je 1660-1700.

Zlatý kroužek

Mrtvou dívku pojmenovali ve veřejném hlasování, dostala jméno Oriens

Ve veřejném hlasování volili obyvatelé Leicestershire jméno pro mrtvou dívku, kterou našli archeologové v blízkosti Hinckley (Leicestershire). Žila na počátku čtvrtého století. Byla členkou bohaté rodiny, což naznačují náramky, které se nacházely v rakvi.  Hlasování se zúčastnilo zhruba dva tisíce lidí. Pro jméno Oriens bylo čtyřiatřicet procent. V latině toto slovo znamená „východ“ (jako východ slunce).  Devatenáct procent hlasů dostalo jméno Accendo, šestnáct Apperio.

Archeologie

Identifikační známku vrátí majiteli, hledač ji našel detektorem kovu

Mark Kireta z Wellsville našel detektorem kovu identifikační známku. Patřila vojákovi Howardu H. Lucasovi, který bojoval v druhé světové válce. Pětačtyřicetiletý hledač se rozhodl, že destičku vrátí původnímu majiteli nebo pozůstalým. Objevil ji detektorem Tesoro Silver Umax. Vlastní ještě Minelab CTX 3030. Kiretův nejvzácnější nález je osmnáctikarátový náhrdelník s křížkem, který objevil poblíž Atlantic City. Nejvíce předmětů, které má ve své sbírce, pochází z občanské války.

Nálezy

Pracovníci muzea našli poklad, roky ležel ve skladu

V roce 1899 dostalo muzeum ve Springfieldu do své sbírky vzácnou dřevěnou helmu. Tenkrát ji pracovníci muzea identifikovali nesprávně. Kurátorka Ellen Savulis uvedla, že helma je vytesaná z jednoho kusu dřeva a typická pro indiánský kmen Tlingit. Podobných exponátů je ve Spojených státech amerických pouze sto. Zaměstnanci muzea našli vzácnou helmu, když připravovali exponáty na výstavu „Lidé na severozápadním pobřeží ostrova“.

Chilli papričky používali k výrobě nápojů už před tisíci lety

Podle jednoho z nejnovějších výzkumů používali v Mexiku chilli papričky k výrobě nápojů i do jídla už před tisíci lety. Důkazem jsou keramické nádoby, které pochází z období 400 až 300 př. n. l. Archeologové je našli v Mexiku. Analýza prokázala, že jsou uvnitř zbytky pálivých papriček. Průkopníky v Evropě v používání chilli papriček jsou Španělé a Portugalci.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Diskuze pod článkem byla smazaná. Podobné diskuze si prosím nechte na jiné weby! Nedovedu pochopit proč se mnohdy lidé které považuji za inteligentní a vzdělané dokáží pustit do takové národně-sociální sračky.............. a vše na základě jedné špatně přeložené věty. :,-(

naučte se přijímat kritiku ;-)

To vincenc: žádná kritika v diskuzi nebyla. :,-(

Nebyla? Ale... :,-(

Debatu jsem naštěstí neviděl.. Ale když už je tu o těch chilli papričkách , tak tady je odkaz na český obchod s nejpálivějšíma papričkama: http://www.seminka-chilli.cz/omacka-moruga-mucito-82458.html ;-)
Doporučuju :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru