ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 4. 3. – 17. 3. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Detektorem kovu našel prsten se safírem, zřejmě ho nosil král

Zlatý prsten objevil detektorem kovu poblíž Yorku Michael Greenhorn. Je vyrobený ze zlata a zdobený safírem. Prsten je pravděpodobně mnohem starší než si odborníci původně mysleli, podle některých teorií ho dokonce mohl vlastnit některý z evropských králů. Zřejmě pochází z pátého století, a ne z desátého, jak tomu naznačovaly první odhady. Jisté je, že byl prsten vyrobený v Evropě. S největší pravděpodobností ve Francii. „Prsten je ještě více zvláštní než jsme si mysleli. Už jsme si jistí, že ho nevlastnil biskup. Nosil ho král nebo jeho choť,“ uvedla archeoložka a kurátorka Natalie McCaul z muzea v Yorkshire.

Nálezy detektorem kovů

Římská soška ležela ve skříni, objevili ji náhodou

Více než sto let byla v zámecké skříni v Gloucestershire uložená římská socha. Náhodou ji objevili na začátku března pracovníci zámku, když dělali pořádek v suterénu. Pochází z období mezi léty 150 až 350 našeho letopočtu. Sošku původně objevili archeologové v roce 1875 během vykopávek v blízkosti zámku. Zobrazuje boha řecké a římské mytologie a náboženství Apollóna v nezvyklé poloze. V ruce drží luk a šípy, na sobě má plášť s kapucí. Takových sošek je na světě podle odborníku jen velmi málo.

Dvanáctý Mussoliniho bunkr odtajněn, pod římským Palazzo Venezia

Tajný bunkr fašistického diktátora Benita Mussoliniho objevili archeologové pod římským Palazzo Venezia. Je to už dvanáctá nalezená skrýš tohoto italského vůdce. Archeologové věří, že nově objevený bunkr brzy zpřístupní veřejnosti. Aby se tak stalo, musí zaměstnanci města nejprve nainstalovat do prostoru světla a hlavně sirény, které budou simulovat letecký nálet. Bunkr je umístěný v hloubce asi padesáti stop pod zemí. „Když jsme viděli ty tuny betonu, bylo nám hned jasné, že jsme objevili dvanáctý Mussoliniho bunkr,“ řekl architekt a archeolog Carlo Serafini. Společně s archeoložkou Anno Imponente, když probádávali základy Národního muzea ležícího také v Palazzo Venezia.

Obyvatelé osady bojovali s vodou, nyní obydlí našli archeologové

Osadu ze střední doby bronzové našli archeologové v Ázerbájdžánu. Nachází se v regionu Shaki a odborníci už ví, že byla postavená ve třetím století před našim letopočtem. Podle nalezených indicií je zřejmé, že obyvatelé osady pěstovali dobytek a místo bylo několikrát zaplavené. Mezi nalezenými artefakty jsou keramické nádoby, lidské a zvířecí kosti, kamenné a vápencové nástroje používané především v zemědělství. Železný nástroj zatím nenašli ani jeden.

Na africkém poloostrově našli čínské mince

Starověké čínské mince nalezli archeologové na keňském poloostrově Manda. Jejich stáří odhadli na šest set let. Byli vyražené za vlády císaře Yongle, který vládl od 1403-1425 AD a patřil do dynastie Ming. Identifikaci mincí zjednodušilo na nich vyražené císařovo jméno. Yongle byl známý svými misemi do afrických zemí. Přezdívá se mu – čínský Kolumbus. Nález mincí nicméně otevírá mezi historiky novou diskuzi nad vztahem Číny a zeměmi kolem Indického oceánu. „Po smrti Yongleho se zahraniční cesty nekonaly, jeho následovníci je zakázali,“ uvedl historik Chapurukha M. Kusimba.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

prstýnek je nádherný - chci ho :-D :-D :-D

Zajímavé jako vždy :-) :-D

:-O Zajímavé čtenííííííííí ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru